Ahmet Taşgetiren

Gel ey merhamet! (1)

23 Ağustos 2019 / Cuma 18:49:56 | YAZARLAR | Ahmet Taşgetiren

Fransa eski Kültür Bakanı Andre Malraux, aynı zamanda ünlü bir roman yazarı.  Romanının adı Umut. İspanya iç harbini anlatıyor. İç harp, faşist general Franco’nun askerleri ile, uluslar arası tugaylar arasında gerçekleşiyor. Uluslar arası tugaylarda her milletten sosyalist aydınlar var. Franco canavar, tugaylar barış  misyonerleri olarak görülüyor. Malraux, romanda şöyle bir manzarayı tasvir ediyor:

-Bir franco askeri vurulmuş, yere uzanmış yatıyor. Yaralarından akan kanlar bir çukurda toplanmış. Bu arada bir çocuk geliyor, parmağını çukurda birikmiş olan kana batırıyor ve yandaki evin duvarına “Viva la revolte – Yaşasın devrim” yazıyor.

Çocuk, kan ve devrim...Andre Malraux bu manzarayı acıyla, ürkerek  seyrediyor ve dilinden şu sözler dökülüyor:-Bize bir Müslüman yufka yüreği lazım.

Gel ey merhamet! Dol yüreklerimize.Doğ yüreklerimize. Erhamürrahimin’den tuğyan eden rahmet huzmeleri gibi. Rahmeten lil aleminden yüreklerimize konan merhamet şebnemleri gibi.

Çocukların yüreklerine dol. Yolmasınlar kelebeğin kanatlarını, atış talimi yapmasınlar kediler üzerinde, kanatlarını kesmesinler kuşların. Vuruştuklarında canavarlaşmasınlar arkadaşlarına karşı.

Annelerin yüreklerine dol. Dövmesinler çocuklarını sokakta. Bırakmasınlar bebeklerini hastane odalarında, cami kapılarında, çöp kutularında... Allah’ın kendilerine emanet ettiği bebeklere bıçak attırmasınlar doğmadan.

Babaların yüreklerine dol. Bırakıp gitmesinler eşlerini, çocuklarını hiçbir sorumluluk duymazcasına. Hiçbir bağları oluşmamış gibi. Sadece bir sperm fabrikası haline gelmesin babalar. Rahmet yüklensin, şefkat yüklensin...

Eşlerin yüreklerini sar ey merhamet. Peygamber yüreği dolaşsın her bir gönülde. Evlerin iklimi ol. Merhameti solusun herkes. Ülke ülke gel ey merhamet. Kıta kıta sar  evreni.Güç sahiplerinin yüreklerini unutma. En küçüğünden en büyüğüne. En çok güç sahibine lazımsın. En çok onu dizginlemelisin.

İşverenin yüreğini bul, çalıştırdığı her insana acısın. Gücünü, kendisi Erhamürrahiminden nasıl merhamet niyaz ediyorsa öyle kullansın.

İşçinin yüreğini bul. Kol gücü ile kalb gücünü dengelesin. Yetimler için gel ey merhamet! Öksüzler için gel yüreklere.

Eşini kaybetmiş kadınlar için. Öksüzleşmiş, yalnızlaşmış, adeta gurbete düşmüş erkekler için gel. Yaşlanmış anneler, babalar için. Üf bile denilmemesi istenenler için. Rahman’ın “Rahmet kanatlarını gerin” dediği aba-ü ecdat için.

Kapıda gülen bir göz bekleyen huzurevi sakinleri için.Yalnızlar için. Yolda kalmışlar için. Gurbete düşmüşler için.Mısır için, Suriye için, Irak için, Myanmar için.

Bosna’da çocuğu katledilen anneler için, anneleri katledilen çocuklar için, Bosna’da gün ortasında ve tüm dünyanın önünde kaybedilen insanlık için, üzerine çullanılan insanlık onuru için. Vurulan Mostar için, İslam medeniyeti mirası için...

Ahmet Taşgetiren

ALTINOLUK DERGİSİ-2013 - Ağustos, Sayı: 330, Sayfa: 003

 

Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
BİRCAN
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-10:30
SAĞLIK
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-01:00
YAŞAM
Telefon: