Yavuz Turhan
yavuzturhan@hotmail.com

Eskiden Fakirliğin Göstergesi Olup Şimdi Kıymete Binen 14 Şey

15 Ekim 2019 / Salı 15:19:25 | YAZARLAR | Yavuz Turhan

Bir olgunun değerli olup olmaması, bizim ona verdiğimiz anlama göre değişiyor . Bir kez daha anlıyoruz ki, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

1. YIRTIK KOT PANTOLON  : Pantolon yırtıksa o kusuru kapatmak adına yama yapılırdı bir dönem, utana sıkıla giyilirdi o pantolon.  Şimdiyse yırtık olması cool'luk göstergesi oldu.   İnsan gerçekten hayret ediyor!

2. SAMANLI, B.KLU KÖY YUMURTASI  : Köy yumurtası için "Köylü müsün ya, yenir mi o?" deniyordu, ama şimdi pek değerlendi. Hem az bulunuyor hem de fiyatı fabrika yumurtasına göre iki kat daha pahalı. Parasına değer tabii ki.

3. TAVUK KANADI  : Büyüklerimiz anlatır; 80'lerde tavuğun kanatları kesilip çöpe atılırmış, almak isteyenler de utana sıkıla alırmış. Şimdiyse kıymete bindi, çeşit çeşit soslarla fast food'un kralı oldu.

4. MÜSTAKİL, BAHÇELİ EVDE OTURMAK  : Apartmanda oturmak açık ara bir zenginlik göstergesiydi bundan 30 yıl önce kadar. Çok şey değişti artık, apartmandakiler müstakil eve çıkmanın planlarını yapıyor; ama gelin görün ki bu evler ateş pahası oldu.

5. SAKAL BIRAKMAK  : Bakımsızlık, varoşluk göstergesi olarak görülürken şimdi erkek imajının vazgeçilmezi oldu. Bu imaj uzun yıllar sürecek gibi.

6. KINA GECESİ :  "Kınayı getir aney!" sözlerini sosyetede duymak mümkün değilken, artık en zenginler için olmazsa olmaza dönüştü. Story üstüne story atmalık...

7. TAM BUĞDAY EKMEĞİ  : Eskiden tam buğday ekmeğini fakirler yerdi, francala'yı ise maddi durumu iyi olanlar yerdi. Şimdiyse tam tersi.

8. MUM  : Yoksul semtlerinde elektrikler sık sık kesildiği için durumu olmayan ailelerle özdeşleşmişti mum. Şimdiyse mum sadece ortam aydınlatmak .amacıyla lüks mekanlarda kullanılıyor. Edison'ın "Elektrik o kadar ucuz olacak ki mum sadece zenginlere ait olacak." sözü gerçekleşti.

9. EV YEMEĞİ  : Restorana gidip, ev yemeğinden farklı olan herhangi bir yemeği yemek kalite göstergesiydi. Bu dönemdeyse ev yemeği yapan yerde yemek de bir kalite göstergesi haline geldi. Çok da iyi oldu.

10. MEMUR OLMAK : Eskiden memura kız verilmezdi, şimdi "Memur bir eş bul, e mi?" diye tembih ediliyor. Devir değişti.

11. OT YEMEK : Bir ailenin sofrasında ot yemekleri varsa o ailenin fakir olduğu algısı vardı, et alamadığı düşünülürdü. Oysa şimdi ot yemek sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak gösteriliyor. Alaçatı Ot Festivali için ta İstanbul'dan kalkıp gidenler var mesela.

12. KIRSAL ALANDA DÜĞÜN YAPMAK  : Bağı, bahçesi olanlar düğününü, derneğini zaten buralarda yaparlardı ama "Salon tutacak paraları yok" denirdi. Şimdi tersi oldu; bağı, bahçesi olanlar salon tutarken, zengin kesim kır düğünü yapmak için can atıyor.

13. KURTLU, DELİKLİ ELMA  : 2000 sonrasında organik gıdaların değeri anlaşıldı. Burun kıvrılan kurtlu elma, bir anda kıymete bindi. İnsanların aklı başına geldi aslında.

14. KÖY KAHVALTISI  : Kibrit kutusu büyüklüğündeki peynirin olduğu kahvaltı dönemi geride kalalı çok oldu. Bundan sonra kırsal bir yöreye gidip, orada köy kahvaltısı yapmak zamanla klas bir duruma dönüştü .

Tüm Yorumları Göster (0)