İlker Agan

Corona Virüse Şifa Her Derde Deva Nam-I Değer Kelle Paça

20 Mart 2020 / Cuma 09:51:25 | YAZARLAR | İlker Agan

Bu coğrafyaya ait mutfak kültürünün zenginliği dillere destan. Türk mutfağının bu zenginlik ve çeşitliliği çok geniş bir zaman diliminden, pek çok imparatorluk ve devletten, çok geniş bir etnik ve kültürel yelpazeden ve geniş bir coğrafyadan beslenmiş olmasından ileri geliyor. Bu muhteşem mozaiğe Rumeli ve Balkan topraklarından 1800'lü yıllarda giren ve günümüzde hâlâ birçok alıcısı bulunan uzmanlarca bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenen KELLE PAÇA  çorbasının tarifini anlatacağım. Bildiğiniz üzre 2 çeşit kelle paça çorbası vardır. Bunlar terbiyeli ve kemik sulu (maraş usulü) olarak ayrılırlar. Ama ben evde yapılması daha kolay olan terbiyeli kelle paçayı anlatacağım.

 

 MALZEMELER:1 kg kelle eti (düdüklü tencerede haşlanmış ayıklanmış)

3 yumurta sarısı -5 kaşık yoğurt -1 dis sarımsak -200 gr. Tereyağ

2.5 yemek kaşığı tepeleme un -1.5 - 2 litre su (haşlama suyuda olabilir)

Limon sosu ve sirke-Tuz

YAPILIŞI:Tereyağını bir tencerede eritin. Eriyen yağın içine unu dökerek kavurun. Kavrulan una çırpma teli ile karıştırarak yavaş yavaş su ilave edin. Suyunu ilave ettikten sonra kaynamaya bırakın.

  Su  kendi hâlinde kaynarken bir kâseye yoğurdu boşaltın. Içine sadece yumurtanın sarısını ekleyin. Hafif limon suyu ve sirkede ilave edip güzelce karıştırın.

  Yaptığınız terbiyeyi kaynayan çorbaya azar azar ve çırparak dökün. Haşlanmış ve ayıklanmış kelle etini ve ezilmiş dövülmüş sarımsağıda ilave edip hafif kaynatıyoruz. Son olarak tuzunu ilave ediyoruz. Esnaf lokantalarında içtiğiniz kelle paçayı bu şekilde evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Afiyet olsun... Daha detaylı tarifler için instagram: ilker agan ve Arda lokanta sayfalarını takip edebilirsiniz.

Tüm Yorumları Göster (0)