Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) geçen yıl yatırımlarını büyük ölçüde artırdı. Toplamda 109 milyar 300 milyon lira yatırım harcaması yapan KİT'ler, bu rakamı bir önceki seneye göre yüzde 179 artırdılar.

Hangi KİT'ler Yatırımlarını Artırdı?

2022 yılı sonunda 19 KİT, bir KİT bağlı ortaklığı, 4 kamu bankası ve 8 diğer kuruluş toplamda 32 kamu işletmesini temsil ediyor. Bu işletmelerin geçen yıl itibarıyla toplam nominal sermayesi 548 milyar lira, toplam ödenmiş sermayesi ise yaklaşık 515 milyar lira olarak kaydedildi.

KİT'ler Hangi Sektörlere Yatırım Yaptı?

KİT'lerin yatırım harcamalarında enerji sektörü öne çıkıyor. Toplam yatırım harcamalarının büyük bir kısmı enerji projelerine ayrılırken, ulaştırma ve tarım da yatırım yapılan diğer sektörler arasında yer alıyor.

KİT'lerin Karlılık Durumu

KİT sisteminin 2021 sonunda 24,3 milyar lira olan dönem net zararı, 2022 yılında 6,6 milyar lira net kara dönüştü. Kuruluş bazında incelendiğinde, Eti Maden en yüksek karlılığı sağlayarak öne çıkıyor.

Ece Ronay kurşunlanma olayıyla ilgili ifade verdi Ece Ronay kurşunlanma olayıyla ilgili ifade verdi

KİT'lerin Katma Değeri

KİT sisteminin yarattığı katma değer incelendiğinde, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) en yüksek katma değeri sağladığı görülüyor. Bu kuruluşu sırasıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Eti Maden ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) takip ediyor.

Kamu iktisadi teşebbüslerinin yatırım ve karlılık durumu ekonomi gündeminde önemli bir yer tutarken, gelecek yıllarda yapılacak projeler ve yatırımlar merakla bekleniyor.