İnegöl Belediyesi, 6 Eylül İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı etkinliklerini düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen halk yürüyüşü ve kros yarışması bu yıl da gerçekleştirilecek. Yunanlıların İnegöl’ü işgali sırasında ele geçirdiği ve İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşu sonrası 9 Eylül’de yeniden kurtarılan Mustafatepe’den Halhalca Şehitliğine kadar olan 4 km’lik mesafede vatandaşların katılımıyla yapılacak halk Yürüyüşü ve kros yarışması için kayıtlar başladı.

KAYIT İÇİN SON TARİH 01 EYLÜL

6 Eylül etkinlikleri kapsamında “101. Yıl Zaferden Kurtuluşa Halk Yürüyüşü ve Kros Yarışması” ismiyle gerçekleştirilecek etkinlik 03 Eylül Pazar günü sabah 09.30’da yapılacak. 08.00’da Nikah Dairesi önünden bölgeye otobüslerle vatandaşlar taşınacak. Araçlarla Mustafa Tepe’ye gelecek vatandaşlar, buradan Halhalca Şehitliğine kadar yürüyecek. Halk yürüyüşü ve kros yarışmasına katılmak isteyenlerin 01 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar İnegöl Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezine başvurarak kayıt yaptırması gerekiyor.

İnegöl'de yol verme kavgası kanlı bitti İnegöl'de yol verme kavgası kanlı bitti

BAŞKAN TABAN’DAN DAVET

Belediye Başkanı Alper Taban, 06 Eylül İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kapsamında düzenlenecek etkinliğe tüm ilçe halkını davet etti. Başkan Taban, “Bundan 101 yıl önce bu topraklarda canlarını feda eden şehitlerimizi, kendini düşmana siper eden gazilerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Kahraman şehitlerimiz anısına geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz 101. Yıl Zaferden Kurtuluşa Halk Yürüyüşü ve Kros Yarışmasına tüm ilçe halkımızı davet ediyorum” dedi.

BLD_ (Custom)-1

MUSTAFATEPE’NİN HİKAYESİ

Mustafatepe ve Halhalca Şehitliği, kurtuluş mücadelesinin verildiği dönemin önemli noktaları olarak biliniyor. Bu bölge hem işgal döneminde hem de kurtuluşta kanlı çatışmaların yaşandığı, onlarca şehidin verildiği topraklar. Bilecik Bursa sınırı ve etrafı en iyi gören İnegöl Halhalca köyü yakınlarındaki 700 Rakımlı Mustafatepe, 10 Temmuz 1920 günü Yunan askerleri tarafından işgal edilmişti. 3’üncü Türk Kolordusuna bağlı 1’inci Piyade Tümeni tarafından 9 Eylül 1922 günü kurtarılana kadar, Mustafatepe Yunan işgalinde kaldı. Ve burası önemli bir kilit noktası olarak tarihe geçti. 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Paşa kilit noktası olan Mustafatepe’deki düşmana taarruza karar verdi. 8 Eylül 1922 Cuma Günü 3’üncü Kolordu 1’inci Piyade Tümeni Halhalca Köyünden Mustafatepe’deki Yunan birliğine taarruz etti. Tümen topçusu sabahtan Halhalca köyüne yanaştı. 3’üncü Alay ile Tümen Hücum Taburu da 1’inci Piyade Tümen ihtiyatı olarak Akhisar Köyü ile Halhalca Köyü arasındaki sırtlara geldiler. Bir dağ top takımı ise 4’üncü Piyade Alayı gerisinde yerleştirildi. Ali Cevat Bey Komutasındaki 4’üncü Piyade Alayı topçu birliklerinin Halhalca Köyünden top atışları Mustafatepe üzerinde bulunan Yunan birliklerine isabet etmeye başladı. 4’üncü Piyade alayı da ağır makineli tüfekleriyle bu taarruzu Halhalca köyünün güneyinden destekliyordu. 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Paşa, 1’inci Piyade Tümen Komutanı Albay Abdurrahman Nafiz Bey ile Halhalca Köyünün hemen kuzeyindeki Binbaşı Şerif Bey tepesinde gözetleme yerinden savaşı yönetiyorlardı. Yunanlılara karşı başlatılan taarruzda 1’inci Piyade tümeninden 66 asker şehit oldu. 12’si subay olmak üzere 218 asker yaralandı. 74 Asker ise kayboldu. Kayıpların çoğu orman içinde gece bulunamayan aziz şehitlerdi. Nitekim 9 Eylül 1922 Cumartesi sabahı tel örgülere takılmış pek çok şehit askerimize rastlanmıştı. Halhalca köy halkının tel örgülerden alarak defnettiği 5’inci Piyade Alayından 20 şehit asker ile birlikte Mustafatepe Muharebesinde 1’inci Piyade Tümeni 66 asker şehit verdi. 8 Eylül 1922 Cuma günü 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Gökberk Paşa, Halhalca Köyü’nden İnegöl’e geri döndü. Gece Kocaeli Grubu ile 18’inci Tümen müfrezesinin gönderdiği raporları okuduktan sonra bir gece taarruzu ile Mustafatepe’yi ele geçirilmesi emrini verdi. 9 Eylül 1922 Cumartesi günü, Mustafatepe güneyinden bir Yunan bölüğü ve süvari takımı ağır makineli ve topçu desteğinde 4’üncü Piyade Alay cephesine ilerlemek istediyse de geri atıldı. Ortalık kararırken çıkarılan keşif kolları, düşmanın Mustafatepe’yi bırakıp çekilmeye başladığını bildirdiler. Ali Cevat Bey komutasında 4’üncü Piyade Alayı bu sırada Mustafatepe’yi aldı.

İNEGÖL HABERLERİ