Yarım simitle mesai

06 Ağustos 2020 / Perşembe 15:47:50 | SAĞLIK |

Sağlık-Sen Bursa Şubesi üyesi sağlıkçılar, döner sermaye (ek ödeme) sistemini yarım simitle protesto etti. Haklarını isteyen sağlıkçılar, bir aylık ödemede hakkına düşen yarım simidi alarak mesaiye gitti.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

DÖNER SERMAYE PROTESTO EDİLDİ

Memur Sen'e bağlı Sağlık-Sen Bursa Şubesi üyeleri, döner sermaye (ek ödeme) sistemini protesto etmeye devam ediyor.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde oturma eyleminin ardından İnegöl Devlet Hastanesi'nde simit eylemi yapıldı. Simit arabasındaki yarım simitler, eyleme katılan sağlıkçılara ikram edildi.

Burada basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, "Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle insanlık olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Sağlık çalışanları olarak da deyim yerindeyse pandemi savaşında sağlık çalışanlarımızı cephede şehit veriyoruz. Özellikle son 6 ay içinde sağlık çalışanlarının inanılmaz bir durumla, büyük bir riskli karşı karşıya olduğu açıktır. Hayatımızda herşeyin değiştiğini, tüm eski alışkanlıklarımızın yerini yenilerinin aldığını görüyoruz. Sağlık çalışanları bu zorlu süreçte ateşin ortasındayken ateşin etrafında da toplumumuza özgü olan davranışlarımızdan hastalık nedeniyle artık uzak durmak zorunda kalmalıyız." dedi.

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamadığını aktaran Yünkül, "Sağlık çalışanlarının uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme sorunun adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir."

"Biz sağlık çalışanları olarak kimseden lütuf beklemiyoruz. Çocuklarımızın rızkı olan ücretimizi yani alın terimizin karşılığını istiyoruz. Pandemi dolayısıyla 3 ay tavandan yatan ek ödemeler bu ay itibari ile eski düzenine tekrar döndü. Yani yıllardır uğradığımız hak kaybı yine başladı. Geçen ay 1100 TL ek ödeme alan hemşiremiz bu ay 75 kuruş ek ödeme aldı. Yani hesabımıza yatan 1 aylık ek ödeme ile yarım simit bile alamıyoruz. Sağlık çalışanlarının bu zorlu süreçte ki muhteşem emeği, fedakarlığı, insanüstü gayreti sizler için küsurat mıdır yani? Bu hesap, bu kitap ayıp değil midir? Günah değil midir? Bu yaşananlar haksızlık, hukuksuzluk değil midir?" diye sordu.

"Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz." diyen Başkan Yünkül açıklamasına şöyle devam etti; "Şüphesiz aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakârlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Ancak bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu döner sermaye sistemi çürümüştür, çökmüştür, darmadağın olmuştur. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi artık mümkün değildir.  Bugün gündemin gerçek sahiplerine dikkat çekiyor ve sağlık çalışanlarımızın gerçek gündemini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sağlık-Sen Bursa Şubesi olarak bu eylemlerimize devam edeceğiz. Sağlık çalışanlarımızın alın terinin karşılığı verilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Basın açıklamasıyla başlayan eylem, yarım simit dağıtımıyla son buldu.

  Sıradaki Haber: En Kapsamlı Denetim
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)