Tiyatroya Bursa’ya gittiler

25 Ekim 2019 / Cuma 17:08:08 | KÜLTÜR & SANAT |

Özel Devrim Kosova Koleji’nin ilkokul kademesindeki öğrencileri (2,3 ve 4. Sınıf) Bursa’da bulunan Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na seyirci olarak katıldılar. Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencileri de Sosyal Bilgiler dersi kapsamında Ulu Şehir Bursa'ya kültür gezisi düzenledi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

KOSOVA KOLEJİ’NDEKÜLTÜR SANAT ETKİNLİĞİ

Özel Devrim Kosova İlkokulu Müdürü İbrahim Ergin geziye dair şunları aktardı: “Çocukların sanata olan sevgisini artırmak için bu yaşlarda bu tür etkinliklerin çok sık yapılması gerekmektedir. Sanattan uzak olan bir neslin hep bir tarafı eksik olacaktır. Sanat toplum gelişimi açısından en az bilim kadar değerlidir, biz kurum olarak öğrencilerimizde sanat bilinci oluşmasını arzu ediyoruz. Gerek etkinlikler gerekse okulda verdiğimiz Drama vb. dersler bunun en büyük kanıtı. Salonun büyük bir çoğunluğunu dolduran Kosova Koleji’nin öğrencileri büyük bir coşku ve heyecanla yerlerini alıp oyunun başlamasını beklediler. “Akıllı Sincap Sinco” adlı oyunu, oyun başladıktan sonra pür dikkat seyrettiler. Kâh güldüler kâh şaşırdılar.”

BURSA'NIN TARİHÎ YERLERİNİ GEZEREK ÖĞRENDİLER

Okul Müdürü İbrahim Ergin başkanlığında, Sosyal Bilgiler öğretmenleri Canan Kurşun ve Nurullah Bozgedik koordinatörlüğünde, Türkçe öğretmeni Büşra Türkmen ve Fen Bilimleri öğretmeni Hilal Demir sorumluluğunda Bursa'nın tarihî yerlerini gezerek öğrendiler.

İlk olarak Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni gezen Kosovalı öğrenciler, Bursa'nın fetihten cihan devletine uzanan yolculuğuna tanıklık ettiler. Aynı zamanda müze içerisinde bulunan Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminin anlatıldığı Diriliş Ertuğrul dizisinde oyuncuların kullandığı kostümler ve aksesuarlar, öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Müzenin ardından Ulu Cami'ye giden öğrenciler hem manevî bir hava aldılar hem de caminin yapılış hikâyesini tekrar dinlediler. Daha sonra Bursa'nın Fatihi Orhan Gazi'yi ziyaret ettiler. Tophane'de bolca fotoğraf çeken öğrenciler keyifli anlar yaşadılar. Son olarak Muradiye Külliyesi'ni gezen öğrenciler Bursa'nın tarihi hakkında bilgi sahibi oldular.

Geziyle ilgili Özel Devrim Kosova Ortaokulu Müdürü İbrahim Ergin “Öğrencilerimizin tarihe ilgisinin artması, merak ettikleri tarihî yerlerin yerinde görülmesi bakımından çok yararlı bir gezi oldu. Öğrencilerimiz Bursa'nın tarihî ve kültürel yerlerini gezerek öğrendiler.” dedi.

Sosyal Bilgiler öğretmeni Canan Kurşun ise “Derste işlediğimiz konular yaptığımız kültür gezisiyle pekişti ve kalıcı öğrenme gerçekleşti. Öğrencilerimizin deneyimleri bizler için mutluluk vericidir.” dedi.

 

 

  Sıradaki Haber: Öğrencilere özel tiyatro
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)