Ramazan havası devam etsin

12 Haziran 2019 / Çarşamba 18:29:25 | İNANÇ |

Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, Ramazan ayındaki iklimin, bayram sonrası da devam etmesini temenni ettiklerini söyledi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, yaptığı yazılı açıklamada; “Ramazan, Rahmet mağfiret ve günahlardan arınma ayı olarak idrak ettiğimiz özel bir aydır. Bu ayın manevi atmosferi, çevreye ve ülkeye yaydığı hava, oluşturduğu rahmet iklimi gerçekten çok özel ve çok güzeldir. Bu ayda insanların genel olarak  huyları değişiyor. Daha sakin, daha sabırlı, daha nazik, daha hoşgörülü oluyorlar. Ardından gelen bayramda ise insanımız ve de ülkemiz dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden birisi haline geliyor. Ben özellikle buraya dikkat çekmek istiyorum. Ramazan ve bayramda yakaladığımız iklimi diğer zamanlarda da sürdürmenin yollarını bulmalıyız. Bu güzel ülkemizin, cinayetlerle, şiddetle, kavgalarla, trafikteki kuralsızlık sonucu kazalarla, siyasetteki gerginlik ve hakaretlerle değil, her alanda daha yaşanılabilir bir ülke olarak anılmasını istiyoruz.

Sanırım son yıllarda, nezaket, empati, sevgi ve saygı, hoşgörü, kendisi gibi düşünmeyenlerle birlikte mutlu yaşama konularındaki hassasiyetlerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Fındık kabuğunu doldurmayan meselelerden dolayı ne kendi hayatımızı ve ne de karşımızdaki insanların hayatlarını karartmayalım. "Görünüşünüz neye benzerse benzesin, nezaket sizi dünyanın en güzel insanı yapar" diyor ünlü şair ve filozof Nizami Gencevi. Nezaket, hoşgörü, saygı ve sevgi gibi kavramlar en çok da  sahibini yüceltir. Sanırım bu topraklarda yaşayan hepimizin, her alanda bu hayati değerleri yeniden sorgulamaya ve hayat prensibi olarak içsellestirmeye ihtiyacımız var. İşte o zaman dünyamız cennete dönüşebilir” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haber: Haydi, çocuklar camiye
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)