MÜSİAD Suriye’yi unutmadı

12 Mayıs 2019 / Pazar 18:17:43 | İNANÇ |

MÜSİAD Yönetimi, Suriye’deki kamplarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilere iftar verdi. Çadır kamplarını da ziyaret eden MÜSİAD üyeleri, Afrin’deki özel harekât polislerini de unutmayarak; moral verdi.

27 KİŞİLİK HEYET

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngel ve yönetim kurulunun yanı sıra İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, İTSO Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan, Kadın Kolları Başkanı Esra Leblebici, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri ile basın mensuplarından oluşan 27 kişilik heyet ilk olarak İstanbul’dan Hatay’a uçakla geçti.

İFTAR GAZİLERLE

İnegöl heyeti Hatay’da incelemelerde bulundu. Reyhanlı’da İHH’nın lojistik merkezi ziyaret edilirken; günde 1 milyon ekmeğin üretildiği fırın da gezildi. Daha sonra Suriye’de savaşta yaralanan insanların kaldığı fizyoterapi merkezine geçildi. Heyet Reyhanlı’da bulunan RAF&İHH Reyhanlı Eğitim Köyü’nü de gezerken; iftar programı Reyhanlı’da Suriye savaşında sakat kalan, yaralanan gazilerle yapıldı.

ÇADIR KENTLER GEZİLDİ

Heyet ertesi gün Kilis’teki İHH’nın koordinasyon merkezine geçerken; Suriye’ye de sabah saatlerinde geçiş yapıldı.  Programda ayrıca terörden arındırılan Afrin ve Azez şehirleri de gezildi. İHH’nın çeşitli bölgelerde kurduğu çadır kentler gezilirken; Suriye’deki sefalete şahit olundu.

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

İki farklı yerde iftar organizasyonu yapan MÜSİAD, bir çadırda 200, bir başka yerde de 1000 kişilik iftar dağıtımı yaptı. Farklı bölgelerde MÜSİAD’ın sponsorluğunda toplamda 5 bin kişilik iftar dağıtımı yapıldı. Çocukları da unutmayan MÜSİAD üyeleri, çocuklara balon, şeker, çikolata, oyuncak da dağıttı.

ÇOK DUYGULANDIK

Program hakkında bilgiler veren MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngel; “MÜSİAD olarak Suriye’deki kardeşlerimizle iftar yapmak, onlarla iftar sofrasında oturmak için geldik. Burada yetim, fakir, yoksul, gariban ailelerle birlikteydik. Reyhanlıda gazilerimizle birlikte iftar yaptık. Çok duygulandık. Aynı zamanda onlarla aynı softada olduk, çok da mutlu olduk. Azez bölgesinde çadır kentlerde kalan ailelerimize iftariyeliklerini dağıttık. Sonrasında yine bin kişilik bir toplulukla iftar açtık. Burası çok perişan halde. İnşallah bugünler en kısa zamanda biter. Burası eski günlerine döner. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimiz de en kısa zamanda ülkelerine dönerler. Bu arada bizler Afrin’i de gezdik. Oradaki Türk askerini, polisini de ziyaret ettik. Orası tamamıyla askerimiz tarafından temizlenmiş güvenli hale gelmiş. Normal hayata geçmek üzere. Suriye’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Tüm yardımseverleri buraya yardım etmeye davet ediyorum. İnegöl’deki iş adamlarımızı, STK’larımızı da özellikle hem Suriye’deki bu drama şahit olmaya hem de yardım etmeye davet ediyorum” dedi.

 

 

500 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi de olan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, yaptığı açıklamada; “Suriye’de insani bedel giderek büyüyor. Mart 2011 yılında başlayan Suriye krizi 8.yılını geride bıraktı. 2 milyon 800 bin insan sakat kaldı. Şimdiye kadar 500 bin kişi hayatını kaybetti. 5 milyon kişi de evini terk etti. Bu büyük bir imtihandır. Bu sadece Suriyelilerin imtihanı değil aynı zamanda bizimde imtihanımızdır”

HAYIRSEVERLERİN DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ

“Biz MÜSİAD olarak sakat kalmış gazilerimizle bir iftar programında bir araya geldik. Sonrasında çadır kamplarında mazlum Suriye halkına iftar verdik. Buna katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Suriye’yi gündemimizde tutmaya, onların ihtiyaçlarını karşılamaya Ramazan, bayram, yaz-kış demeden devam ediyoruz. İnegöllü hayırseverlerimizden de yardımlarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

MÜSİAD heyeti, iftarın ardından programını sonlandırarak; İnegöl’e döndü.

 

  Sıradaki Haber: Camiler doldu taştı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)