Mezarlıkta dijital dua

23 Eylül 2019 / Pazartesi 09:19:16 | İNANÇ |

İnegöl’de yaşayan Tayfun Ertürk, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek; anne ve babasının mezarlarının bulunduğu Şehitler Mahallesi’ndeki mezarlığa, ‘Dua Matik’ adını verdiği otomatik Kur’an-ı Kerim okuma sistemi kurdu. Kurulan sistemle Perşembe akşamları mezarlıkta otomatik olarak Kur’an-ı Kerim okunuyor.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

ADI: DUA MATİK

10 yıl anne ve babasını 22 gün arayla kaybeden Tayfun Ertürk, annesinin rüyasına girmesinin ardından kendi imkânlarıyla güneş enerjiyle çalışan uzaktan kumandalı ‘Dua Matik’ adını verdiği cihazı tasarladı.

6 AY İÇİNDE YAPTI

6 ay içinde yaptığı cihazı ailesinin bulunduğu mezarlığa monte eden Ertürk, cihaz sayesinde istediği zaman Şehitler Mahallesi mezarlığında yatan tüm merhumlara Kur’an-ı Kerim okutabiliyor.

BÜYÜK YIKIM OLDU

Örnek olacak cihazı geliştiren 50 yaşındaki Tayfun Ertürk, “2009 yılında önce annemi 22 gün sonra ise babamı kaybettim. Bu benim için büyük bir yıkım oldu. Annem ve babamın kabirleri Şehitler Mahallesi mezarlığında. Ben İnegöl merkeze taşındığım için her gün mezarlarına gelemiyordum. Son aylarda annem rüyalarıma girerek; ‘Oğlum bizler burada duaya muhtacız, sende yoksun’ gibi sözler söylemesi beni büyük bir üzüntüye soktu. Böyle bir cihaz yapmak istedim.”

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR

“Güneş enerjili sistemle çalışan bir cihaz. Perşembe akşamları otomatik olarak dua okumaya başlıyor. Yüksek hoparlör sistemiyle tüm mezarlıktan duyuluyor. Yasin ve diğer sureleri okuyup 15 dakika içinde kapanıyor. Hafta bir gün dua okuyor. Öncelikle annem ve babam için düşünmüştüm ama sonra tüm mezarlığı kapsaması için büyük bir sistem kurdum. Burada çünkü ismi unutulmuş şehitlerimiz, evliyalarımız da var.” diye konuştu.

VİCDANEN RAHATIM

Cihazı geliştirmek istediğini belirten Ertürk, “Eğer talep olursa herkese cihaz konusunda yardımcı olurum. Seri üretime geçebilme noktasında çalışmalarım olacak. Ben şuan işsizim. Maddi imkanım olmamasına rağmen bu projemi bitirdim. Bununla Vicdanen rahatım. Huzurlu uyku uyuyorum. En azından burada annem babam ve tüm ismi unutulmuş ölülerimizin ruhları için böyle bir cihazı yapmak beni onurlandırdı. Bu cihazı yaklaşık 4 bin TL’ye mal ettim. Güçlü bir sistem. 20 bin metrekare alan içerisine yayılan bir ses seviyesi var.” dedi.  

TEK KİŞİLİK HELİKOPTER PROJESİ VAR

Farklı bir projesinin daha olduğunun altını çizen Ertürk, “Hava aracı tek kişilik helikopter projem var. Bunla alakalı çalışmalarım var. Tübitak, Kosgep gibi kurumlarla paylaştım. Projemin prototipi için 70 bin lira kaynak gerekiyor. Bu kaynağı sağlamak için arayışlarım devam ediyor. Bu konuda sponsorlardan destek bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

  Sıradaki Haber: Ecdadımızın kemikleri sızlıyor!
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)