Meslekler için İstanbul’a gittiler

10 Aralık 2019 / Salı 16:59:09 | EĞİTİM |

Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencileri, gelecekte yapabilecekleri meslekleri tanımak ve görmek üzere İstanbul’da faaliyet gösteren KİDZANİA’ya gittiler.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

HEM EĞLENDİLER HEM ÖĞRENDİLER

Kidzania gezisi ilgili açıklamalarda bulunan Kosova Koleji Fen Lisesi Müdürü Özer YILMAZ:“Meksika’nın başkenti Mexico City’de çocuklar ülkesi parolasıyla kurulan KidZania, eğlencenin ve eğitimin kesişim noktada çocuklara hayallerindeki mesleği bugünden yaşatmayı amaçlamakta. 1999 yılında ilk kez Santa Fe bölgesinde açılan KidZania bugün 21 ülke, 28 şehirde faaliyet gösteriyor.KidZania, 4 -14 yaş arasındaki çocukların 65 aktiviteye katılarak sanatsal, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirdiği, tercih ettikleri 100’den fazla mesleği deneyimlediği, kendi kararlarını verip, özgürce hareket ettiği, yaratıcılığını kullandığı, arkadaşlar edindiği, ürettiği dünyanın bir etkinlik alanı.”

GERÇEK DÜNYANIN TADINA BAKTILAR

“Çocuklar, yetişkinlerin dünyasına adım atarak farklı iş alanlarını tanıma, yetişkinlerin mesleklerini deneyimleme ve sorumluluk alma fırsatını yakalıyor. Seçtikleri meslekle ilgili her konuda bilgilendiriliyor ve gerçek bir üniforma giyip işbaşı yapıyorlar. Pilotlar uçak kullanıyor, gizli ajanlar sır perdelerini aralıyor, arkeologlar kazı yapıyor ve şefler birbirinden leziz yiyecekler hazırlıyor. Kısacası; çocuklar, KidZania’da gerçek dünyanın tadına bakıyor. 21. yüzyılın ön plana çıkan meslekleriyle tanışan çocuklar, bir diğer yandan da çevre, sürdürülebilirlik, finansal okuryazarlık, ekip çalışması, sorumluluk bilinci, özgüven gibi önemli kavramları öğreniyor ve geleceğe hazırlanıyor. Bu amaçla çocuklarımız hem sorun çözme becerilerini kazanıyorlar hem de öz güvenlerini.” Dedi.

 

  Sıradaki Haber: Çok özel sergi
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)