Kosova Koleji’nde Diyabet Semineri

26 Mart 2019 / Salı 10:02:12 | EĞİTİM |

Salih İbrahim Kırcalı Meslek Lisesi Öğretmeni İsmail Çalışkan, Kosova Koleji İlkokul öğretmenlerini diyabet konusunda bilgilendirdi.

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

Eğitimci İsmail Çalışkan konuşmasında; ‘Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir durumdur. Yani kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir. (hiperglisemi) Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir.Diyabet bir hastalık değildir, diyabet bulaşıcı değildirBir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır.”dedi.

Seminerin ardından konuşan Özel Devrim Kosova İlkokulu Müdürü Özer YILMAZ: ‘Sağlığı korumak çok önemli, onun için her şeyin başı sağlık denmiş. Sağlıklı bireyin üretimi de sağlıklı olur. Sağlıklı bireyin topluma vereceği hizmette daha kaliteli olur, diyabet konusunda bizleri aydınlatan İsmail Bey’e teşekkür ediyorum.’ Dedi.

  Sıradaki Haber: 1 Nisan 2019'da okullar tatil mi?
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)