İshakpaşa’yı özledik

09 Mayıs 2020 / Cumartesi 00:51:34 | İNANÇ |

Mimarisi, yapılış tarihi ve hikayesiyle İnegöl'ün simgesi haline gelen tarihi İshakpaşa Camisi, koronavirüs salgını nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor. Ramazanı mahzun geçiren İshakpaşa Camisinin açılacağı günü vatandaşlar sabırsızlıkla bekliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Coronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınması virüs salgını tehdidi ortadan kalkıncaya kadar durdurulmuştu. Ancak camilerde bireysel olarak namaz kılınabiliyordu. Daha sonra alınan kararla Cuma günleri ve kandil gecelerinde cami ve mescitlerin kapatılmasına karar verildi.

 

Toplu halde namaz kılmanın yasaklandığı 16 Mart tarihinden itibaren camiler kapalı. Artık camilerden ezan-ı şerif, sâlâ ve dua okunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan camiler, Ramazan ayını mahzun geçiriyor.

 

Mimarisi, yapılış tarihi ve hikayesiyle İnegöl'ün simgesi haline gelen tarihi İshakpaşa Camisi, koronavirüs salgını nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor.

 

İshakpaşa Camisi; İstanbul kuşatması sırasında Osmanlı kuvvetlerinin bir bölümüne komuta eden II. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezid dönemlerinde çeşitli üst görevlerde bulunan (Fatih döneminde iki, II. Bayezid döneminde de bir kez sadrazam) bulunan İshak Paşa tarafından yaptırılmıştır. Vakıf kayıtlarında, yapım yılının 873 H. (1468-69) tarihinden önce olduğu anlaşılmaktadır.

 

Yapım özellikleri bakımından, Bursa üslubu adı verilen mimarlık okulunun devamı sayılır. Planı bakımından Bursa’daki Hamza Bey Camisi’ne benzemektedir. Aynı hizada ve büyüklükte olan iki kubbesi ile yanlarda geniş kemerlerle bağlanmış kubbeli ve tonozlu eklentileri vardır.

 

Büyük kubbeler, kabartma üçgen kasnaklara oturtulmuştur. Son cemaat yerinin, yığma ayaklar üzerine oturtulmuş beş küçük kubbesi vardır. Kemerler üç tuğla ve bir taş, ana duvarları düzgün moloz taşı ve iki sıra tuğla ile örülmüştür. 

  Sıradaki Haber: Erbaş hocamızın yanındayız
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)