İNİYAD dan Somali ye SMS Kampanyası

13 Ağustos 2011 / Cumartesi | GÜNCEL |

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Dünyanın dört bir yanına düzenlediği yardım kampanyaları ile adından söz ettiren İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD), açlık, kıtlık, yoksulluk nedeniyle yaklaşık 5 milyon insanın ölümle karşı karşıya olduğu Somalideki insani dramına da duyarsız kalmadı. İNİYAD, Somali için tüm operatörlerin katılacağı SMS yardım kampanyası başlattı. Konuya ilişkin açıklama yapan İNİYAD Başkanı Halil İbrahim Zengin, Somali"ye yardım etmek isteyen ilçe halkının tüm operatörlerden Somali İnegöl yazıp 3072ye göndererek destek olabileceklerini söyledi.

 

"İHH"NIN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

Son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Doğu Afrika"da 12 milyonu aşkın insanın açlık ve susuzlukla karşı karşıya olduğunu belirten Zengin, "Sadece Güney Somali"de 5 yaşın altında 29 Bin çocuk geçtiğimiz üç ay içerisinde açlık nedeniyle hayatını kaybederken BM"ye göre 640 bin çocuk da yetersiz beslenmeden dolayı ölümün eşiğinde. İHH İnsani Yardım Vakfı Temmuz ayının başından bu yana Kenya, Etiyopya ve Somali"de muhacir kamplarında ve göç yollarında hayatta kalma mücadelesi veren insanlara gıda, ilaç ve çadır yardımlarını sürdürüyor." dedi.

 

KENYA"DA DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Zengin, açlık ve kuraklıkla savaşan Kenya halkı için İHH İnsani Yardım Vakfı"nın yapmış olduğu yardımlardan da bahsederek, şunları söyledi: "23 Temmuz"dan bu yana Kenya-Somali sınırında Dhadhaab bölgesinde Ifo, Dagahley ve Hagadari kamplarında üç ayrı seferde süt, kalorili bisküvi, mısır, pirinç, un, sıvı yağ ve buğdaydan oluşan gıda yardımı yapılmış, kamplara sığınanlara 20 ton ilaç ve tıbbi malzemenin yanı sıra 30 bin adet branda dağıtılmıştır. Bu yardımlardan toplam 55 bin kişi faydalanmıştır. Ayrıca İHH ve AID (Uluslararası Doktorlar Birliği) iş birliği ile 150 çocuğun sağlık taraması gerçekleştirilmiştir. Bölgede Ağustos ayında 255 bin dolar tutarında yeni bir yardım dağıtımına başlanacaktır."

 

"2 BİN 800 TONLUK GIDA GEMİSİ YOLA ÇIKIYOR"

Başkan Halil İbrahim Zengin, İHH"nın Somali"de yaşanan kuraklığın etkilerini azaltmak için yaptığı çalışmaların 2011 Mart ayı içerisinde başladığını da anımsatarak: "Somali"nin başkenti Mogadişu"da, Aşağı ve Orta Shabelle bölgelerinde Mart ayından bu yana 112 bin kişiye insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 465 bin dolar tutarındaki dağıtımlarda afetzedelere pirinç, şeker, sıvı yağ, mısır, un, et, branda, su bidonu, mutfak gereçleri ve hayırseverlerin fitreleri ulaştırılmıştır. Somali"de ayrıca sağlık taraması ve ilaç dağıtımları başlamıştır İstanbul"dan ayrılacak olan 2 bin 800 tonluk gıda ve sağlık yardımı taşıyacak yük gemisinin Ağustos ayı içerisinde Mogadişu"ya ulaşması beklenmektedir. Etiyopya"nın Ciciga bölgesindeki Hartesheikh Mülteci Kampı"nda Ağustos ayında mısır, sıvı yağ ve hurmadan oluşan acil gıda dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Dağıtımdan 3 bin 000 kişi faydalanmıştır." şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haber: Mağarada Doğdu, Şimdi Hayırsever
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)