İnegöl’de yasaklandı ama uygulanmıyor

10 Temmuz 2020 / Cuma 10:55:14 | GÜNCEL |

Sakarya’daki patlama sonrası Türkiye’de bir çok il ve ilçede havai fişeklerin yasaklanması gündeme gelmeye başladı. İnegöl 10 yıl önce şehir içinde havai fişek kullanımını yasakladı. Ancak bu yasağın denetlenme konusunda sıkıntılar olduğu gözlemlendi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük havai fişek fabrikasında geçtiğimiz gün 110 bin ton havai fişeğin bulunduğu alanda yaşanan patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş çok sayıda kişi yaralanmıştı. Olayın ardından ihmalleri bulunduğu belirlenen fabrikanın 2 ortağı da gözaltına alındı. Aynı fabrikaya ait havai fişekler dün uzman ekipler tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmeye götürülerken bir patlama daha yaşandı. Bu patlamada da 3 asker şehit olurken 4 kişi de yaralandı. Art arda yaşanan üzücü olayın ardından İstanbul ve İzmir başta olmak üzere bir çok il ve ilçe belediye başkanları havai fişek kullanımına son verileceğini duyurmuştu. Bursa’da da Nilüfer

Belediye Başkanı Turgay Erdem sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "Son yaşanan üzücü olaylardan sonra bütün canlıların yaşam hakkına saygı göstererek artık hiçbir etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağımızı sizinle paylaşmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

İNEGÖL’DE 10 YILDIR YASAK

İnegöl’de Temmuz 2010’da meskun mahalde havai fişek gösterisi yapılması yasaklanmıştı. Döneminİnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş başkanlığında gerçekleştirilen belediye meclis toplantısında, ilçede meskun mahalde havai fişek gösterisinin yasaklanması oy birliğiyle kabul edilmişti. Ancak geçen 10 yılda bu yasağa çok da riayet edilmediği gözlemlendi. İnegöl’ün bir çok yerinde havai fişek gösterileri yapılmaya devam edildi.

 

  Sıradaki Haber: Doğal afet eylem planını masaya yatırdılar
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)