‘İnegöl alası’ kurutuluyor

06 Ağustos 2019 / Salı 19:31:06 | EKONOMİ |

Türkiye’nin önde gelen kuruyemiş firmalarının, en büyük alımı yaptığı yer olan İnegöl’de, çerezlik ayçekirdeği hasadı başladı. Tarlalarda yoğun mesai yapan çiftçiler, aylarca bekleyip yetiştirdikleri ayçekirdeğini tarlalardan çıkartıp, kurutma işlemine başladı.

Türkiye’nin ayçekirdek üretim merkezlerinden olan İnegöl’de, ‘İnegöl alası’ adıyla tescillenen çerezlik ayçekirdeğinin hasadı başladı.

 

Tarladan ürünlerini alan ayçekirdeği üreticileri, ürünlerini oluşturdukları kurutma alanında kurutuyor. Çiftçiler, İnegöl Alası çekirdeğinin Çin tabir edilen çekirdeklerden çok daha kaliteli ve damak tadına hitap ettiğini söylediler. Çiftçiler, çekirdeğin kilosunun 10 TL’den satılmasını bekliyorlar.

 

Kozluca Mahallesinde hasat yapan çiftçi Mehmet Cin, “İnegöl alasının hasadına başladık. Ben biraz erken ekmiştim, birkaç gün önce başladım hasada. Ay çekirdeklerinin başlarını kesip, ayırdık. Traktöre yükledik ve geldim Pazar yerinde kurutuyoruz. İnegöl çekirdeği, Çin çekirdeğinden kat kat güzeldir.” dedi.

 

Bazı çiftçilerin Çin çekirdeğine yöneldiğini söyleyen Cin, “Çin Çekirdeği güzel değil ama ekiyorlar. Bu sene Çin çekirdeği eken çiftçi sayısı arttı. Bu sene çekirdeğin kilo fiyatının 10 TL olmasını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haber: Salça diyarı Kulaca’dan biber salçası ihracatı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)