Hava kalitesine anlık takip

13 Nisan 2021 / Salı 15:03:11 | GÜNCEL |

İnegöl Belediyesi, 8 ayrı noktasında hava kalitesi ölçüm cihazları kurdu. Bu sayede İnegöl’ün hava kalitesi anlık takip edilecek. Vatandaşlarda hava kalitesi ölçümlerini canlı olarak takip edebilecek.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Hamzabey OSB’de, Alanyurt bölgesinde, Huzur Mahallesinde, Yeniceköy Mahallesinde, Metal Sanayide, Ağaç İşleri Sanayiinde ve Kemalpaşa Mahallesinde kurulan ölçüm cihazlarının ardından, bugün şehrin merkezi konumundaki İnegöl Belediyesi binası önünde bulunan kavşakta da cihaz kurulumu tamamlandı.

 

Başkan Alper Taban yaptığı açıklamada; “Hava Kalitesi İzleme Ağının oluşturulmasıyla ilgili bilgilendirmeyi yapmak için bir aradayız. Bu çalışmanın şehrimiz adına çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz çok yakın zamanda İklim Eylem Planı adı altında bir çalışma başlattık. Yani bizler sadece şehrin hava kalitesini konuşmaktan ziyade, artık Dünyanın gündemindeki küresel ısınma gibi, iklimlerdeki değişiklikler gibi konuları takip edebilmek adına İnegöl özelinde bir iklim eylem planı çalışması başlatmıştık. Bunu da Uludağ Üniversitesinden kıymetli hocamız Prof. Dr. Sıddık Cindoruk hocamızla yürütüyoruz.”

 

HAVA KALİTESİ MERCEK ALTINDA

“Şehrimizin 8 ayrı noktasına cihazlar yerleştirerek aynı Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzün istasyonunda yapılan ölçümler gibi hava kalitesini izlemeye almış oluyoruz. Biz buradan aldığımız sonuçları hava kirliliği noktasında bir değer okuyorsak burada havayı kirleten unsurlar nelerdir şeklinde cihazlardan bunları alabiliyoruz. Yakın zamanda da bunun canlı izlenmesini başlatacağız. Vatandaşlarımız internet sitemize girerek hava kalitesinin durumunu anlık olarak görebilecek. Biz de kararlılıkla özellikle havayı etkileyen ve bozan bir unsur varsa bunun üzerine gitme noktasında bölgemizi belirleyerek daraltılmış şekilde noktasal olarak kirleticilerin üzerine gitme imkanına sahip olacağız. Buradan elde ettiğimiz veriler bize mücadeleyi ne yönde yapmamız gerektiğini gösterecek. Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz şehrimizde de bu ölçümleri yapıyor ancak bir noktada yapıyor. Biz bunu 8 ayrı noktaya bölerek daha mikro derecede hangi bölgede ne tür hava kalitesi olduğunu görmüş olacağız.” dedi.

 

VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Hava kalitesinin arttırılması noktasında vatandaşların da destek olmasını isteyen Başkan Taban, “2021 yılı içinde tehlikesiz atık toplama merkezi oluşturduk. Tehlikesiz atıkları bu merkezimize getirmeleri gerekiyor vatandaşlarımızın. Boş arsalar ya da uygun olmayan yerlere atıldığında cezai işlem uygulanıyor. Bizler gelişmiş bir şehir olarak bundan sonraki sürecimizde de hava kalitemizin en iyi şekilde izlenmesini arzu ediyoruz. Bu sürece etki eden kirletici unsurlar neyse, bunlarla alakalı da mutlaka gerekli takipleri yaparak adımları atacağız. Ben herkesin bu konuya destek vermesini arzu ediyorum.”

 

BÜYÜK İŞLETMELER ONLİNE OLARAK TAKİP EDİLİYOR

“Zaman zaman vatandaşlarımızdan şu bacadan duman çıkıyor bunu niye görmüyorsunuz, bu insanlara niçin müdahale edilmiyor şeklinde şikayetler geliyor. Çevre Bakanlığı büyük işletmeleri online olarak izliyor. Özellikle OSB’lerde yer alan büyük işletmeleri Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz online olarak takibe almış durumda. Bacasında filtre var mı? Bu filtre görevini yerine getiriyor mu getirmiyor mu? Bacalardan çıkan her çıktı da havayı kirleten unsur olmayabiliyor. Ancak tabi havayı kirleten bir unsur varsa da biz bu unsurların üzerine giderek kendi yapacağımız tespitlerle bölgeyi ve lokasyonu tespit ederek adımlarımızı atacağız.”

 

AĞAÇ İŞLERİ SANAYİ SINIRIN ÜZERİNDE

“Tabloda 8 ayrı noktayı incelediğimizde şuanda 100 sınır değerini aşan, hava kalitesinin düştüğü lokasyon olarak Ağaç İşleri Sanayi çıkıyor. Bu lokasyonlarda 104 birim olarak çıkan Ağaç İşleri Sanayi bölgemiz. Biliyorsunuz bu noktada Valiliğimizin de aldığı bir karar var. Bundan sonra katı yakıttan çıkarak çevreci yakıta geçilmesi isteniyor. Dolayısıyla ben sanayicilerimizin de bu konuya dikkatini çekmek istiyorum. İnşallah şehrimizin bundan sonraki süreçte hava kalitesiyle alakalı bir olumsuzluğu yaşanmaması adına bu tedbirleri almış oluyoruz. Güncel olarak vatandaşlarımızın da ben hava kalitesi ölçümlerini takip etmesini istiyorum. Şuan kurulacak son bir cihaz var. Kurulumdan 10-15 gün sonra da canlı olarak sonuçlar aktarılmaya başlayacak.”

 

“Bu cihaz yerli ve milli bir cihaz. Bu cihazları geliştirip üreten ilgili şirket temsilcilerini de tebrik ediyorum. Diğer şehirlere de örnek olmasını, faydalı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
  Sıradaki Haber: BUSKİ’den ihale ilanı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)