Günlük 10 bin adım yürüyüş

16 Temmuz 2019 / Salı 17:02:21 | SAĞLIK |

Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü ‘Nefes al hareket et, yaşadığını fark et’ temasıyla sağlık yürüyüşü düzenledi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enver Ünal, “Düzenli egzersiz alışkanlığı olmadığı gibi, ekran başında da çok fazla zaman harcanmaktadır. Günlük 10 bin adımı herkese tavsiye ediyoruz” dedi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

‘Kendine bir iyilik yap yaşamına hareket kat’ vurgusunun yapıldığı yürüyüş öncesi konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enver Ünal, “Sağlıklı yaşamın teminatı olan öncelikli iki tedbir söz konusudur. İlki, hareketli bir hayat sürmektir. Özellikle kent sakinleri çok az hareket etmektedir. Günlük ulaşım motorlu araçlarla evden işe, işten eve şeklinde devam etmektedir. Düzenli egzersiz alışkanlığı olmadığı gibi, ekran başında da çok fazla zaman harcanmaktadır. Günlük 10 bin adımı herkese tavsiye ediyoruz. Maalesef toplum olarak bu hedefin oldukça gerisindeyiz. Hareketli yaşamdan sonra ikinci tedbirimiz ise sağlıklı beslenmedir. Kanser, diyabet, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, inme, kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın altında beslenme bozukluğu yatmaktadır. Genç yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile bu hastalıklardan korunmak, olumsuz etkilerini ileri yaşlara ertelemek mümkün olabilmektedir.”

 

“Dünya Sağlık örgütü ile işbirliği içinde ve ulusal stratejik planlarımız doğrultusunda, 2010 yılından itibaren Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı uygulanmaya başlandı. Program çerçevesinde, başta çocuklarımızın gelişiminin izlenmesi ve şişmanlığın önlenmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak bu alandaki önceliklerimizden birisi okullardaki beslenme sağlığıdır. Kantinlerde beslenmeye katkısı şüpheli gıdaların satışı engellendi ve okullarda satılması uygun olan gıdalara logo uygulaması başlatıldı.” dedi.

 

Konuşmanın ardından sağlık yürüyüş başladı. Yürüyüşe katılanlar, heykelden Kültürparka kadar yürüdü.

  Sıradaki Haber: Hastanedeki taşeronların sorunlarını anlattı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)