Elektrik dağıtım bedeli neden alınıyor?

13 Mart 2019 / Çarşamba 09:42:51 | EKONOMİ |

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline ilişkin olarak; "120 bin kişi çok daha zor koşullarda siz evinizde sıcacık odanızda uzanırken, gece gündüz demeden çalışıyor. Oluşan maliyetler de doğal olarak elektrik dağıtım bedeli olarak da size yansıyor" dedi.

Programı kapsamında Niğde’de faaliyet gösteren STK’ların temsilcileriyle de bir araya gelen Bakan Dönmez, elektrik faturalarında vatandaşın şikayetçi olduğu elektrik dağıtım bedeli konusunda merak edilenlere açıklık getirdi.

Elektrik faturalarındaki dağıtım bedeliyle ilgili farklı algılamalar olduğunu dile getiren Dönmez, şöyle konuştu:

“Dağıtım bedeli sayacı okuyup, faturayı bırakma bedeli değil”

“Dağıtım bedeli sadece sayacı okuyup da faturayı size bırakma bedeli değil. Elde ettiğimiz enerjiyi bu şebeke vasıtasıyla sizlere kadar götürmenin yapım ve işletme maliyeti var. Elektrik üretim sektöründe 60 bin kişi çalışıyor, ama dağıtım-iletim tarafında bunun iki katı insan çalıştırıyoruz. 120 bin kişi çok daha zor koşullarda siz evinizde sıcacık odanızda uzanırken, gece gündüz demeden çalışıyor. İşte bu şekilde çalışan binlerce teknisyenimiz var. Oluşan maliyetler de doğal olarak elektrik dağıtım bedeli olarak da size yansıyor. Toplam faturamızın içerisinde dağıtım bedelinin payı yüzde 30, vergiler hariç yüzde 35. Avrupa ortalaması dağıtım bedeli vergiler hariç yüzde 50.

  Sıradaki Haber: Çeyrek altın ne kadar?
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)