Ecdadımızın kemikleri sızlıyor!

19 Eylül 2019 / Perşembe 09:46:00 | İNANÇ |

Sultan 2. Murat ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde önemli görevler üstlenen devlet adamı İshak Paşa’nın yaptırdığı medresenin içerisine fayans döşenip klozetler yerleştirildi ve tuvalet inşa edildi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

KURUL KARARI OLMADAN TUVALET İNŞA EDİLDİ

İnegöl’ün merkezi yerinde, çarşı içinde yer alan İshakpaşa Külliyesi, bünyesinde bulunan medrese kendini bilmezler tarafından tahrip edildi. Duvarları kırılan tarihi yapının içerisine kurul kararı olmadan tuvalet inşa edildi.

 

Osmanlı Türk mimarisinin günümüze kadar gelen örnekleri arasında önemli bir yere sahip olan medresenin içerisine tarihi dokuya zarar verilerek yapılan tuvalet, görenleri şaşırtıyor.

 

HAPİS VE PARA CEZASI VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi eserlere ilişkin cezai işlemlere göre bu yapılan suç. Bunu yapanların iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar para cezasıyla cezalandırıldığını ifade ediyor.

 

Vatandaşlar, ecdadımızın kemiklerini sızlatan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini isteyerek, yetkilileri göreve çağırdı. Tarihi koruyamadığımız İnegöl’de, daha önce İshakpaşa Türbesi'nin ahşap kapısı ile çevresindeki mezarlar, kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilmişti.

 

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün tarihi eserlere ilişkin cezai işlemler bölümünde şu bilgi yer alıyor; “Korunması gerekli taşınmaz nitelikteki tarihi eserlerin yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar para cezasıyla cezalandırılır.”

 

MEDRESENİN MİMARİ ÖZELLİĞİ VE TARİHİ

Caminin kuzeyinde yer alan medrese, “U” şeklinde sıralanmış revakların arkasında on iki oda ile eksende dışa taşkın bir dershaneden oluşmaktadır. Dershanenin kapısı üzerinde yer alan üç satırlık Arapça kitâbeden yapının 887 (1482) yılında tamamlandığı anlaşılmaktadır. Taş ve tuğlanın kullanımı ile almaşık örgülü duvarlara sahip yapıda revaklar on üç birimden oluşur.

 

Pâyelere oturan sivri kemerli açıklıklı bu revaklardan dershane eksenindeki birim yüksek tutulmuş olup prizmatik üçgenlerle geçişi sağlanmış kubbe ile, diğerleri ise aynalı tonozlarla örtülmüştür. Odalarda tromplu, dershanede prizmatik üçgenlerle geçişi sağlanan kubbe bulunmaktadır. Köşe odaları dört, diğer odalar ikişer sivri kemerli alınlıklı dışa açılan pencerelere sahiptir. Odaların bazılarında revaka açılan birer pencere daha vardır. Her odada değişik yönde ocak ve dolap nişleri mevcuttur.

 

Dershane yönündeki revak cephesi, altıgen ve yıldızlardan oluşan geometrik kompozisyonlu düzenleme ile hareketlendirilmiştir. Basık kemerli kapı açıklığına sahip dershane içte üç basamakla zeminden yükseltilmiştir. Kapının iki yanında birer alt pencere, dışa bakan yan ceplerde altlı üstlü birer, kuzey cephede ise ikişer pencere mevcuttur. Prizmatik üçgenli geçiş bölümünde dört yönde birer pencere daha vardır.

  Sıradaki Haber: İlk umre kafilesi gitti
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)