Döngel’den istihdam çağrısı

26 Mart 2020 / Perşembe 12:29:59 | EKONOMİ |

MÜSİAD İnegöl Başkanı Mehmet Döngel, Koronavirüs salgınından dolayı meydana gelmesi muhtemel istihdam kaybına ilişkin yazılı açıklamada bulunarak, iş dünyasına istihdam çağrısı yaptı.

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngel yaptığı yazılı açıklamada;

“Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizde sosyal, toplumsal ve ekonomik etkilerini en aza indirebilmek adına, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlet yetkililerimiz ve devlet kurumlarımız olağanüstü bir çaba ortaya koymaktadır. Bizler de İnegöl’de Kaymakamımız Şükrü Görücü Başkanlığında oluşturulan koronavirüse karşı mücadele grubunda MÜSİAD olarak yerimizi almış bulunmaktayız. İnegöl’de bu virüse karşı yapılan ve yapılacak her çalışmada Sn Kaymakamımız ile düzenli olarak toplantılar yapıyoruz. MÜSİAD İnegöl Şubesi olarak üzerimize düşen ve düşecek her türlü katkıyı veriyor vermeye de devam edeceğiz.”

 

“Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve en güçlü sermaye platformu olarak, 11 bini aşkın üyemiz ve 60 bine yakın işletmemizle bu noktada devletimize en üst seviyede destek verebilmek üzere iş başındayız. Kısa ve uzun vadede dünya ekonomisine etkileri kaçınılmaz olan ve yeni bir dünya düzeni oluşturması öngörülen bu pandeminin, Türkiye açısından en büyük endişe noktalarından biri, işletmelerin iş kaybına paralel olarak ortaya çıkması muhtemel istihdam kaybı olmaktadır.”

 

“Bizler, kurulduğumuz günden bu yana yalnız para kazanmayı değil, ülkemizin menfaatlerini ve ülke insanımızın refahını önceleyen bir yapı olarak, MÜSİAD çatısı altında faaliyet gösteren işletmelerimizde bu noktada negatif bir gelişme ortaya çıkmaması için elimizden geleni yapacağımızın ve bünyemizde, bu nedenle bir istihdam kaybı yaşanmayacağına dair üyelerimize ve iş dünyamıza istihdama devam çağrısı yapıyoruz. Bu bağlamda, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi kapsamında işverenimize sağlanan muhtasar ve KDV ile SGK primi ötelemesi, toplamda 7 milyar lirayı bulacak asgari ücret desteği, esnek çalışma koşulları ve telafi çalışma süresine ilişkin sağlanan diğer kolaylıkların; mevcut istihdam oranının korunması noktasında etkili olacağına inanıyoruz.”

 

“Geçmiş İstihdam Seferberliği uygulamalarında olduğu gibi, istihdamı korumak ve böylece milli ekonomimizin en az hasarla bu süreçten çıkması adına, bütün işverenlerimizin elini taşın altına koyacağına olan inancımız tamdır. Bu birlik ve beraberlik ruhu ile, 2019 yılsonu itibariyle %13,7 seviyesinde olan işsizlik oranının, 2020 yılı sonu itibariyle YEP kapsamında hedeflenen %11,8’e yakınsayacağını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: Mobilya Sektörü mücbir sebep paketinden umutlu
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
GÜVEN
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
SU YOLU
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-01:00
Telefon: