Çocuklar haklarını öğrendi

28 Kasım 2019 / Perşembe 16:31:16 | EĞİTİM |

Bakyapı Hacı Ali Bakgör ortaokulu , 20 Kasım Çocuk Hakları Günü nedeniyle, Sosyal Bilgiler Dersi kapsamında Çocuk Hakları etkinliği düzenledi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikte görevli öğrenciler, taşıdıkları dövizlerle okul arkadaşlarına çocuk haklarını hatırlattılar. Bakyapı Hacı Ali Bakgör Ortaokulu müdürü Orhan Erdoğan etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gündür. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almaktadır. 18 yaşın altındaki her bireyi çocuk olarak tanımlayan Sözleşme’de en temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme ve son olarak da katılım olarak yer almaktadır. . Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 14 Eylül 1990 tarihinde kabul edildi.”

ÇOCUK HAKLARI NELERDİR?

- Bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı

- Yaşama ve gelişme hakkı

- Sağlık hizmetlerine erişim hakkı

- Eğitime erişim hakkı

- İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı

- Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı- İstismar ve ihmalden korunma hakkı

- Uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı

- Ekonomik sömürüden korunma hakkı

- İfade özgürlüğü hakkı

- Düşünce özgürlüğü hakkı

- Ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu

GELECEĞİMİZ İÇİN EN ÖNEMLİ YATIRIM

Orhan Erdoğan açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Çocukların sevgiye, şefkate ve korunmaya herkesten daha çok ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Çocuk toplumun bir parçası ve gelecekteki toplumun güvencesidir. Bu bakımdan çocuk haklarının özgürlük içinde ve dengeli bir şekilde korunması hem çocuğun hem de toplumun yararınadır. Bu nedenle çocukların gelişimine önem vermek zorunludur. Kişi nasıl bir çocukluk geçirirse ileride de öyle bir birey olur. Ancak, özgürlük içinde, baskıya ve şiddete maruz bırakılmadan yetişen çocuk ileride yaşadığı toplumun sağlıklı olmasını ve aynı zamanda kendisinin de yaşadığı topluluğun bir parçası olmasını sağlayacaktır. Çocuk haklarını kökleştirmek bir toplumun geleceği için yapılan en önemli yatırımdır. “Eğer bir toplumda çocuklar ihmal ediliyorsa o toplum geri kalmış bir kültürdür. Ancak çocukların gelişimine önem veriliyorsa o toplumun kültürü gelişmiş bir kültürdür” der düşünür ve eğitim kuramcısı John Dewey.”

Okul Müdürü Orhan ERDOĞAN, “Çocuklar ülkemizin geleceğidir, bu etkinliği gerçekleştiren Sosyal Bilgiler Zümresi öğretmenlerimiz Gökçen ÇAVUŞ ve Ümit TOPAL’a teşekkür ederim.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

  Sıradaki Haber: Zamanı yönetmeyi öğrenin
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)