Çiftçiler hakkını arıyor

19 Mayıs 2019 / Pazar 15:44:10 | GÜNCEL |

Boğazköy Barajı’ndan sulama yapan çiftçiler, DSİ'nin su saatlerinin paralı yapılması uygulamasına tepki gösterdi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

DENEME SULAMA BAŞLADI

Yapımı uzun yıllar sona eren Boğazköy Barajı’ndan 2018 sezonunda deneme amaçlı kullanım başladı. Kurtuluş, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köyü arazilerinin 30 bin dönümü, Boğazköy Barajı Pompa Takviyeli (Cazibe) olarak sulandı. Bu arazileri kullanan çiftçiler, dönüm başı ve ekilen ürün çeşidine göre ücret ödediler.

SULAR KESİLECEK

2019 yılı başında ise Yenişehir Kurtuluş Mahallesi, Çelebiköy, Karabahadır ve Avşar köyü arazilerini kullanan çiftçilerden 2018 yılı uygulaması gibi ‘Dönüm başı ücret beyannamesi’ alındı. Ancak, DSİ’nin su saati ihalesini alan firma çalışanları, 7 Mayıs'ta araziye gelerek tanesi 1.500 TL olan ‘Ön ödemeli’ su saati takacaklarını, su saati taktırmayanların ise sularını keseceklerini ifade ettiler.

SU SAATİNİN TANESİ 1.500 TL

Bu durum karşısında şaşkınlık yaşayan çiftçiler, ‘Geçen sene su saatlerinin DSİ tarafından ücretsiz takılacağı söylendi. Ne oldu da karar değişti ve ücret bizlerden istendi. Su saatinin tanesi 1.500 TL. Her çıkışa bir saat isteniyor. Her çiftçi en az 10 su saati takmak zorunda. Yani su saatleri için en az 15 bin TL lazım. Sezon yeni başladı ve biz bu parayı ödeyemeyiz. Mahsulümüz de kurur’ şeklinde konuştular.

PARAMIZ YOK

Sezon başı olduğu için paralarının olmadığını vurgulayan Yenişehirli çiftçiler, şunları söyledi; “Çiftçiler olarak dönüm başı sulama ücretine devam etmek istiyoruz. Başka türlü bu yükü kaldırmamız mümkün değil. Ayrıca sularımızda basınç yok ve suyumuz kirli. Sularda basınç olmayınca tarlalarımızı sulamak için motorla takviye yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da maliyeti 2 katına çıkartıyor. Sahipsiz olmadığımızın kanıtlanması için, yetkili ve milletvekillerimizden destek bekliyoruz.”

METREKÜP FİYATI 40 KURUŞ 

Su ücretlerinin yüksekliğinden de yakınan çiftçiler, 40 kuruş olan metreküp fiyatının düşürülmesini istediler.

 

  Sıradaki Haber: Millî mücadelenin 100. yılı coşkuyla kutlandı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)