Camilerde mukabeleler başladı

06 Mayıs 2019 / Pazartesi 14:03:36 | İNANÇ |

Rahmetin ve bereketin bol olduğu mübarek Ramazan ayının gelmesiyle İnegöl’deki camiler yoğun bir şekilde kullanılıyor. Her yaştan insan camilere koşarken; Ramazan ayına mahsus ibadetlerden olan ‘mukabele’ geleneği devam ettiriliyor.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Ramazan ayında Kur’ân-ı Kerim’i mukabele tarzında okumak veya okunan Kur’ân’ı takip etmek Hz. Resûlullah’ın ve Hz. Cebrâil’in (as) amelinden; Allah Resûlü’nün sünnetindendir. Hazret-i Cebrail (as) her Ramazan ayında Resul-i Ekrem Efendimize gelir ve Kur’ân-ı Kerim’in o ana kadar nazil olan ayetlerini baştan sona, karşılıklı, mukabele tarzında okurlardı.

 

Peygamber Efendimizin Cebrail (a.s) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen Mukabele, İnegöl’de Ramazan ayının gelmesiyle bütün camilerde yapılarak bu gelenek sürdürülmeye çalışıyor.

 

Camilerde, sabah, öğle ve ikindi namazından sonra okunan mukabeleye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Mukabele halkalarına katılan vatandaşlar Kur'an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor. Ramazan ayıyla okunan mukabeleleri takip eden yetişkinler, namaz vakitlerinin dışında da camilerin dolmasını sağlıyor.

 

Camilerin yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı imam ve müezzinlerin Ramazan mesaisi yoğun geçiyor. Mesaiye sahurda başlayan imamlar öğle namazına kadar ki zamanı mukabele okuyarak geçiriyor.

 

Daha sonra öğlen cemaate namaz kıldırdıktan sonra Kur’an-ı Kerim ve mealini okuyan imamlar, ikindi namazı öncesi hadis sohbetinde bulunuyor. Günün büyük bölümünü camide geçiren din görevlileri, az bir uykuyla görevlerini yerine getiriyorlar.

 

  Sıradaki Haber: İnegöl’de ramazan coşkusu
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)