Bir Futbol Uğruna Ya Rab!

16 Mayıs 2012 / Çarşamba | SPOR |

80 darbesi döneminin çocuğuyum. Darbeden 10 ay kadar önce dünyaya gelmişim. Türkiye"nin sağ-sol kavgasının olduğu, her gün onlarca gencecik fidanın sağ ve sol kavgaları yüzünden toprağa gömüldüğü günlerde bebekmişim. Rahmetli babamın anlattıkları ve okuduklarımın dışında çok şey bilmiyorum. Türkiye"nin o acı yılları bir darbe rezaleti ile kapanmış. Kimine göre doğrusu yapılmış, kimine göre darbe özellikle bu oyunun bir parçasıymış.

Türkiye o kanlı günleri büyük ölçüde geride bıraktı. Artık sağ ve sol kavramlar dahi kullanılmazken şimdi fanatizm adı altında yeni kavgalar çıkmaya başladı. Dün siyasi tercihinden dolayı kavga edenler, çatışanlar, bugün gönül verdikleri renklerden dolayı çatışıyorlar. Bir bakıyorsunuz ki bir takım taraftarı, rakip takımın 12-13 yaşındaki çocuğuna saldırabiliyor. Sadece farklı renklerden dostlar, arkadaşlar kırılabiliyor, küfürler, hakaretler havada uçuşabiliyor. Bütün bu itişmelerin, didişmelerin yanında birileri zengin oluyor, gerginlikler birilerini mutlu ediyor.

Bir sezon acısıyla tatlısıyla sona erdi. Galatasaray ipi göğüsledi. Bir Galatasaraylı olarak bu beni memnun etti ama maç sonrası yaşananlar birilerinin artık kafasını kumdan çıkarması gerektiğini bir kere daha ortaya koydu. Yanlış anlaşılmasın hedefim Fenerbahçe taraftarı değil. Buna benzer olaylar hemen hemen her statta yaşanıyor. Sporda şiddet yasası çıkartmakla bu sorun çözülmüyor. Uygulayamadığınız yasayı çıkarsanız ne olur, çıkarmasanız ne olur" Trabzon"da bıçak atanlar, İnönü"de sahaya atlayanlar, geçmişte Ali Sami Yen"de Fenerbahçeli futbolculara su şişesi fırlatanlar ceza aldı mı" Tek ceza alan Bursasporlu taraftarlar oldu. Bu yasa Bursasporlu taraftarlar için mi uygulanacaktı acaba"

Fanatizm günden güne artıyor. Statlarda bırakın ailenizle maç izlemeyi, kendi başınıza bile izlemek istemiyorsunuz. En yakın arkadaşlar bir maç için birbirine en ağır küfürleri ediyor. Yayıncı kuruluş parayı götürüyor, dostlar mahkemelik oluyor. Bir tiyatro oynanıyor ve biz figüranlar bu oyun içerisinde birbirimizi yiyoruz. Taraf olmadan bu işe dur deme zamanı gelmedi mi Allah aşkına"

Yazımızı Mehmet Akif"in dizelerini değiştirerek bitirelim: "Biz futbol uğruna Ya Rab Birileri insanlıktan çıkıyor"

  Sıradaki Haber: Şampiyonun kupasını Arınç verdi
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)