Başvurular başladı

12 Nisan 2021 / Pazartesi 08:33:59 | EĞİTİM |

Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde uygulanan ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’nde öğrenci seçme sınavı başvuruları başladı. Başarılı olacak olan öğrenciler hem ortaokul okuyacak hem de hafızlık eğitim alacaklar.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılan İmam Hatip Ortaokulu’nda ‘Örgün eğitimle birlikte hafızlık’ projesi uygulanıyor.

Projeye seçilecek öğrenciler iyi bir akademik eğitimin yanında hafızlıklarını da tamamlayacak. Proje, Niyazi Kudret Yıldız Proje Hafızlık Erkek Yatılı Kuran Kursu ile Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ortaklaşa yürütülüyor.

Öğrenci seçme sınavı başvurularının belirtildiği açıklamada; "Proje, öğrencilerin okulları ile beraber akademik başarılarını destekleyerek hafızlık yapabilmelerine imkân sağlamaktadır. Programa alınan öğrenciler İmam Hatip Ortaokulu programı ile birlikte hafızlık çalışmalarını yürütmektedir. Bununla birlikte yapılan sosyal etkinlikler ile de öğrencilerin bu süreçte ruhsal ve sosyal açıdan gelişimlerine yardımcı olunmaktadır."

"Projeye katılma hakkı kazanan erkek öğrenciler proje okulu olarak belirlenen Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitimlerine devam ederler. İmam Hatip Ortaokulu müfredatında yer alan tüm dersleri alan öğrencilerin takviye ders ve etütlerle akademik başarılarının hedeflenmektedir. Projeye katılan erkek öğrenciler okulla birlikte Niyazi Kudret Yıldız Proje Hafızlık Kur'an Kursu'nda, kız öğrenciler Şehit Fevzi Başaran Kız Kur'an Kursu'nda hafızlık çalışmalarını yürütürler. Kurumların ortak çalışmasıyla öğrencilerin iki yıl içerisinde hafızlıklarını tamamlamaları amaçlanmıştır. Hazırlanan programda okul dersleri ve hafızlık dersleri birlikte yürütülmektedir. Öğrenciler hafta içi her gün önce hafızlık derslerini sonra okul derslerini almaktadırlar. Öğrenciler eğitimleri ile beraber futbol, yüzme, sinema, piknikler, kamplar, tarihi ve kültürel mekânlara geziler gibi pek çok sosyal ve kültürel etkinliklere katılmaktadırlar."

"Projeye öğrenci seçimi iki aşamalı bir sınavla yapılmaktadır. 1. aşama akademik sınav. Sınavda öğrencilerimiz verilen ders ve konulardan çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınava girecekler. Sınav sonunda başarı sırasına göre kız ve erkek öğrenciler ayrı değerlendirilmek üzere ilk 52'ye giren öğrenciler başarılı sayılacak. 52.sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde bu adaylar da başarılı sayılacaktır. Akademik sınavında başarılı olan öğrenciler yaz kursuna alınacaklar. (05 – 28 Ağustos)"

"2. aşama hafızlık mülakatı. Yaz eğitimi süresince yapılacak değerlendirmeler ve eğitimin son haftası hafızlık komisyonu tarafından yapılacak mülakatta başarılı olan öğrencilerimizden 26 Kız, 26 Erkek öğrenci projeye kabul edilerek okula kayıtları yapılacaktır. Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi özgün bir çalışma olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının ortak yürüttükleri bir projedir. 2014 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Bu projede binlerce öğrencimiz hem hafızlığını tamamlamış hem de iyi bir akademik eğitim alarak Türkiye genelinde büyük başarılar elde etmişlerdir. Okulumuzda öğrencilerimiz hafızlık eğitimleriyle birlikte akademik eğitimlerini proje okul avantajlarıyla en üst düzeyde almaktadırlar." ifadelerine yer verildi.

 


 

  Sıradaki Haber: 67 sözleşmeli personel alacak
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)