Annelere doğum yardımı

16 Nisan 2019 / Salı 09:40:58 | GÜNCEL |

Anneler için ülkemizde çok sayıda destek bulunurken; bu desteklerden birisi de doğum yardımı. Ailelerin güçlendirilmesi amacıyla uygulanan doğum yardımını İnegöllüler çok fazla bilmese de Sosyal Hizmet Merkezine doğum yardımı için başvuran annelere; birinci bebek için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonrakiler için de 600 TL ödeme yapılıyor.

 

DOĞUM PARASI YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

 

2015 yılında çıkan bir yasayla birlikte artık çalışmayan anneler de doğum parası alabiliyor. Birçok kişinin belki de ilk kez duyduğu doğum parası, çalışmayan annelere de veriliyor. Çalışsın çalışmasın doğum yapan tüm anneler bu haktan yararlanabiliyor.

Doğum yardım başvuru için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanan dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Başvuru yapmak isteyen çalışmayan anneler dilekçeyi tam doldurması gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra istediğiniz zaman diliminde çocuğunuza ait kimlik belgesi ya da doğum belgesiyle başvuruda bulunabilirsiniz. Sosyal Hizmet Merkezine başvurulduğunda, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasında doğan çocuk için ise 600 TL doğum yardımı ödeniyor. Anneler doğum parasını PTT üzerinden alıyor.

Bu arada yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre; Sosyal Hizmet Merkezinin İnegöl’de doğum yapan annelere bu zamana kadar 5 milyon TL’nin üzerinde ödeme yaptığı öğrenildi.

 

 

  Sıradaki Haber: Müdürlüklerde değişim sürüyor
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)