Alanyurt’ta sorun çok

18 Kasım 2020 / Çarşamba 16:58:00 | SİYASET |

Saadet Partisi, Alanyurt bölgesinde bulunan 5 mahallenin ortak sorunlarını kamuoyuna açıkladı. 3 başlıkta toplanan sorunların başında atıl halde bekleyen eski çöp depolama alanına yapılan park ve mesire alanı.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Sorunlarla alakalı basın açıklaması yapan Yeni Mahalle Teşkilat başkanı Mustafa Adak, “Alanyurt bölgemizde 5 mahallemiz bulunmakta. Saadet Partisi olarak bu mahallelerimizin ortak sorunları olan üç konuyu paylaşmak istiyorum.”

 

CİDDİ ALT YAPI, KALDIRIM VE YOL SORUNU YAŞANIYOR

Alanyurt bölgesi, yeni açılan imar alanlarıyla birlikte hızlı bir nüfus artışı yaşadı. Bunun büyük bir kısmı Yeni mahalle, Kozluca yolu bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Düzensizce imara açılan ve inşaat izni verilen alanlarda ciddi alt yapı, kaldırım ve yol sorunu yaşanıyor.”

 

 “Özellikle Kozluca yolu caddesi ve bu caddeyi takip eden Akpınar caddesinde yolun tek şerit gidiş geliş olması, orta refüj bulunmaması ve yolun kalitesizliği sebebiyle bir çok kaza yaşanmakta. Yine tamamlanmayan kaldırımlar ve ışıklandırma yetersizliği sebebiyle bu yolu kullanan yayalar ciddi bir riskle karşılaşmakta. Ayrıca yolun bazı bölgelerinde otlatılan atlar ise başlı başına tehlike oluşturuyor.”

 

“Bunun üzerine bir de çöp depolama alanına giden ağır vasıtalar ve hafriyat kamyonları sebebiyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde Kozluca yolu tam bir çile yoluna dönüşmekte. Büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda olduğu söylenen bu yolla ilgili çok acil bir şekilde köklü bir çalışma başlatılması ve yukarıda belirttiğimiz eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.”

 

“Alanyurt bölgesi ile ilgili ikinci sorunumuz ise Pazar alanımız. Salı günleri gıda ürünleri, Cumartesi günleri ise hırdavat ürünlerinin satıldığı Pazar alanında araç parkı ve trafik akışı ile ilgili ciddi sorun yaşanmakta. Özellikle alışverişin yoğunlaştığı saatlerde düzensiz parklanma ve kontrolsüz trafik akışı sebebiyle büyük bir karmaşa yaşanıyor. Bunun çözümü ile ilgili atılacak adımların çok basit olması karşısında, zabıtaya yapılan başvurular, konunun trafik polislerince çözülmesi gerektiği belirtilerek öteleniyor.”

 

“Çözüm olarak Cumartesi kurulan günlerde Pazar alanının etrafında tek yön uygulamasının hayata geçirilmesi, trafiğin bir ring oluşturularak tek yönde dönerek akması, park alanlarının belirli çizgilerle ayrılması tüm karmaşayı önleyecektir. Yine Pazar alanının etrafında yol üzerinde kurulan izinsiz tezgahlar da yolun daralmasına ve trafiğin kilitlenmesine sebebiyet vermektedir. Özetle burada da uygulama ve denetleme açısından belediyenin eksikliği söz konusudur.”

 

OTEL GİBİ KULLANILIYOR

“Alanyurt ile ilgili basın açıklamamızda belirteceğimiz son gündem maddemiz ise eski çöp depolama alanına yapılan park ve mesire alanıdır. Geçtiğimiz ay ilçe başkanımız Sayın Hasan Eroğlu tarafından da gündeme getirilen bu sorun hala çözüm bekliyor. Vatandaşlarımız Alanyurt bölgesini sosyal faaliyet alanı olmadığı için adeta otel gibi kullanmak zorunda kalıyor.”

 

“Eski çöp depolama alanına yapılan ancak faaliyete geçmeyen park alanı tamamlansaydı Alanyurtlular için nefes alacak, İnegöl’deki Kültürpark’a  alternatif bir mekan olacaktı. Ancak ne yazık ki yeterince çevre düzenlemesi yapılmayan alana ne vatandaş ne de yatırımcılar geliyor. Şu an o bölge sadece sağlığa zararlı maddelerin kullanıldığı bir alan olarak duruyor.

Buranın da diğer parklarımız gibi büyükşehir belediyesine devredildiğini biliyoruz. Buranın çözüme kavuşması için öncelikle büyükşehir belediyesi tarafından düzgün bir çevre düzenlemesi yapılması, ve yine yatırımcılara teşvik açısından buraya belediye tarafından bir sosyal tesis yapılması gerekmektedir.”

 

“Böylelikle cazibesi artacak olan bu alan sadece Alanyurt bölgesi için değil, İnegöl’ün tamamı için alternatif bir mekan olacaktır. Bölgemizde bulunan 5 mahallemizin ortak sorunlarını ve çözüm önerilerimizi gündeme getirmeye devam edeceğiz. Alanyurt bölgesindeki tüm mahalle teşkilatlarımızın tamamı adına hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: Kendini halen İnegöl’de sanıyor
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)