4 Ar-Ge merkezi kuruldu

12 Ekim 2021 / Salı 12:00:11 | EĞİTİM |

Mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında üretim kapasitesini geliştirmek ve mesleki eğitimi güçlendirmek maksadıyla Millî Eğitim Bakanlığı, 24 ildeki 50 okulda Ar-Ge merkezi kurulmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, birisi İnegöl’de olmak üzere Bursa’da 4 meslek lisesi bünyesinde Ar-Ge merkezi kuruldu.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nden Bursa, İstanbul ve Antalya’nın Vali ve İl Millî Eğitim Müdürlerine canlı bağlantıyla bağlanarak bu 3 ildeki Ar-Ge merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi. 

 

Yüksek teknoloji ve katma değer üreten öncü Türkiye için 11. Kalkınma Planı ile Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda; okul-sanayi, üniversite-sektör ve diğer dış paydaşların katılımıyla mesleki eğitim-üretim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi aynı zamanda da yerli ve millî üretim altyapısının geliştirilmesi amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar bünyesinde Ar-Ge merkezleri kuruldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığının 24 ilde 50 okulda kurduğu Ar-Ge merkezlerinden 4’ü sanayinin başkenti Bursa’da yer alıyor. Ar-Ge merkezleri ile mesleki eğitimde her geçen gün daha da yükselen ivmesiyle Bursa, mesleki eğitimde gücüne güç katacak.

 

Tophane MTAL’de Makine Teknolojisi alanında, Hamidiye MTAL’de Tarım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında, Hacı Sevim Yıldız MTAL’de Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Teknolojisi alanında, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği MTAL’de ise Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında Ar-Ge merkezi kuruldu.

 

Ar-Ge merkezlerinin, ürün geliştirilmesinin yanı sıra, nitelikli insan kaynağının geliştirilmesine de katkı sağlaması hedefleniyor. Bu kapsamda özellikle meslek öğretmenlerinin alanlarına göre profesyonel eğitimleri de bu merkezler üzerinden yürütülecek. Çalışma alanlarına göre mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile ilgili Ar-Ge merkezleri eşleştirilerek ve iş birlikleri sağlanacak.

 

Yürütülen proje ile bir taraftan ülke genelinde ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkı sağlanırken bir taraftan da yenilikçi ürünlerin yerel imkânlarla geliştirilmesine imkân sağlanacak. Bu sayede mesleki eğitimin Ar-Ge odaklı eğitim kapasitesi güçlendirilmiş olacak. Bu okullarda yetişen öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam edilebilirliğinin de artırılması yanı sıra mesleki eğitimde genç müteşebbislerin sayısı giderek arttırılması ve mezunların iş piyasasına veya yükseköğretime geçme durumlarında kazandıkları deneyimler ilgili ortamlara da taşınabilmesi hedefleniyor.

 

Mesleki eğitime yönelik müjdelerin olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve genç işsizlik oranının düşürülmesi için iki yeni düzenleme yapıyoruz. Bunlardan birincisi, mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerin dört yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü tamamen kaldırmaktır. Bu yükü, devlet olarak biz üstleniyoruz. Böylece iş gücü piyasamızın güçlenmesi için işverenlerimize önemli bir destek sunuyoruz.”

“İkinci olarak mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerimizin aldıkları ücretleri de iyileştiriyoruz. Artık kalfalar, son sene asgari ücretin üçte biri kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedefle ilgili olarak Mesleki Eğitim Kanunu'nda gerekli düzenlemeleri kısa sürede yapacağız. Böylece mesleki eğitim merkezleriyle ilgili kalıcı bir iyileşme sağlayacak ve Türkiye'de mesleki eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız. Diğer yandan lise ve üniversite mezunu gençlerimize istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını kısa sürede tamamlama ve iş gücü piyasasına süratle geçme imkânı getiriyoruz.” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
  Sıradaki Haber: Yetimleri kardeş bildiler
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)