3 türbe bir mahallede

13 Mayıs 2019 / Pazartesi 17:05:59 | İNANÇ |

İnegöl’ün ilk yerleşim yeri olan Sinanbey Mahallesi, sahip olduğu türbelerle biliniyor. Halk arası söylentilerle, mahallede Arap Dede, Şaban Dede ve Sinan Dede isimlerini taşıyan 3 türbe bulunuyor. Ramazan ayı dolayısıyla türbeler vatandaşlar tarafından ziyaret edilip dua ediliyor.

İnegöl; 1487 yılında Merkez ile Cami Mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşmaktadır. Merkez Mahalle ismini taşıyan İnegöl’ün en eski mahallesi olan yerleşim yeri 1520 yılında Sinanbey Mahallesi ismini aldı. 530 yıllık tarihe sahip mahalle, sahip olduğu değerlerin yanı sıra halk dilinde bilinen türbeleriyle anılıyor.

 

Halk arası söylentilerle mahallede, Arap Dede, Şaban Dede ve Sinan Dede isimlerini taşıyan 3 türbe bulunuyor. Bu türbelerden Arap Dede ismiyle bilinen türbe Sinanbey (Arap) Camii karşısında apartmanın altında, Sinan Dede ismiyle bilinen türbe 1. Mesudiye Sokak üzerinde bulunuyor. Bu 2 türbe vatandaşlar tarafından ziyaret edilirken, Şaban Dede ismiyle bilinen türbenin ise Atatürk Ortaokulu yakınlarında olduğu ifade ediliyor.

 

Ramazan ayının başlamasıyla beraber Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl’de de vatandaşlar türbeleri ziyaret ederek dua ediyor.

 

Mahalle sakinlerinden Mehmet Tevfik Eren, “Burada mahalleli olarak dua ediyoruz. Arap dedenin türbesinin bulunduğu apartman yıllar önce yapılmış. Ramazan ayıyla birlikte duyan geliyor, dua ediyor” dedi.

 

Sinanbey (Arap) cami imamı Ahmet Gümüş ise “Emekli din adamı Recep Akakuş’un verdiği bilgilere göre; burada Osmanlı döneminde medrese, tekke ve zaviye olduğu söyleniyor. Arap dedenin de bu medresenin görevlisi olduğu biliniyor. Burası halk arasında Arap dede ismiyle anılıp gelmiş. Halkımız burayı ziyaret ediyor. Apartmanın merdiven boşluğuna yapılmış bir türbe. Görenler şaşırıyor. Mahallemizde Şaban ve Sinan dede türbeleri de var.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haber: Gönülleri Mest Etti
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)