3 ay fatura bedeli almayın

05 Nisan 2020 / Pazar 00:36:31 | SİYASET |

CHP İnegöl İlçe Sekreteri Bengül Kavlan, elektrik ve doğalgazda sayaç okuma yapılmadan faturalandırılmasını eleştirdi. Kavlan; “Esnaf dükkanını kapatmış, öğrenci memleketine gitmiş evde her hangi bir tüketimi yok, üretim durmuş, yeni abone olanlar var vs. 3 ay fatura bedeli almasanız ne olur?” diye sordu.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

CHP İnegöl İlçe Sekreteri Bengül Kavlan, yaptığı yazılı açıklamada; “Elektrik ve doğalgaz tüketiminde fedakârlık bekleyen tüketici şokta…! Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay süreyle 'elektrik ve doğal gaz faturaları' için sayaç okuma yapmamasına tepkimizdir. Biz devlet ödesin diye beklerken, EPDK yeni karar aldı, bizlee de "Tüketmeden neyin ödemesi bu” diyoruz. Özelleştirilmiş şirketler diyor ki; Biz çalışanlarımızın sağlığını riske atmamak için gelip sizin sayaçlarınızı okumayacağız. Evet bizde size bu konuda sonuna kadar katılıyoruz. Katılıyoruz da bazı merak ettiğimiz şeylerde yok değil”

 

FATURAYI HER TÜRLÜ ULAŞTIRACAKLAR

“Yapmış olduğunuz Fatura Düzenlemesi’nin detayları ise yanlış anlamadıysak şöyle açıklandı: “Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır. Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir. Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak'' faturada yani biz size her türlü ulaşacağız merak etmeyin mi diyorsunuz? 'Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır. ' deniyor. Şimdi biz size gecikmeli ödeyince siz de bize faiz uyguladınız. Bu durumda; biz fazla ödeme yaptıysak siz bize paramızı öderken nasıl ödeyeceksiniz? Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı olması halinde tüketiciye borç oluşmasın da ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır deniyor”

 

ABONELER NEYİN PARASINI ÖDEYECEK.?

“Bu taksitlendirmenin faiz oranı ne ye göre olacaktır? Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır demişsiniz. İşsiz kalan vatandaşların büyük bir kısmı köyler de ki evlerine yada aile büyüklerinin yanına taşındı.Hiç tüketim yapmamış olan ve üstüne birde işini kaybetmiş ve geliri olmayan bu aboneler neyin parasını ödeyecek.? Yada bu durumda okunmadan faturalandırma yapılan sayaçlardan okuma bedeli alınacakmı? Yani bize siz bu durumda ödeme noktalarına gidip  koronavirüs Kovid-19 kapabilirsiniz. Yada evde kal Türkiye dendiği için açmadığınız iş yerinin, kullanmadığınız Elektrik ve Doğalgaz faturalarını ödemek zorundasınız. Yada ev de kalıp çalışmadığınız için bir geliriniz olmadan ev faturalarınızı ödemek zorundasınız”

BU KARAR ALANEN FIRSATÇILIKTIR

 

“Bu zaman zarfında bize fatura edilen ve ödeyemediğimiz bu faturalarımızın gecikme faizi işletilecek mi diyorsunuz? Yani kısaca, Esnaf dükkanını kapatmış, öğrenci memleketine gitmiş evde her hangi bir tüketimi yok, üretim durmuş, yeni abone olanlar var vs. 3 ay fatura bedeli almasanız ne olur?  Bu karar alanen fırsatçılıktır! Bu karar enerji şirketlerini alanen kayırmaktır. Son olarak okunmayan sayaçlar için  okuma bedeli alınması haram mı dır?” diye sordu.

 

  Sıradaki Haber: Ersan veda etti
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)