Amacımız Üyeleri Aidattan Kurtarmak

02 Şubat 2012 / Perşembe | EKONOMİ |

İKSS tarafından kooperatife gelir getirmesi amacıyla yaklaşık 3 milyon liraya mal edilen mobilya mağazalarının inşaatında incelemelerde bulunan İKSS Başkanı Tandoğan Taner, ihalenin 28 Şubat"ta gerçekleşeceğini açıkladı.

 

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Taner: "Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi olarak 5 bloktan oluşan, 4 bloğu simetrik olarak birbirinin aynısı ortadaki blokta plaza şeklinde bir yapı inşa ettik. Her bir blok 3"er katta toplam bin 950 metrekare olmak üzere, ortadaki plazamız da 2 katta yaklaşık olarak bin 950 metrekare alanı olan işyerleridir. Biz bu binayı kooperatife gelir elde etmek amacıyla yaptık ve nasip olursa 28 Şubat"ta ihaleye çıkacağız. İhaleyi alanlara da binanın tamamlanması için bir süre gerekli. İhale şartnamesinde de bulunduğu gibi, kiralar 5"inci aydan itibaren başlatılacak. O sürede binanın dış cephesi ve iç dizaynının yapılması için yeterli olduğunu düşündük. İnşallah hayırlı olur."dedi.

 

Taner açıklamasını şöyle sürdürdü: "Biz bu plazayı mobilyacı esnafı için düşündük. Zaten bina mobilyacı esnafının mağaza olarak kullanabileceği şekilde dizayn edildi. Toplam maliyeti 3 milyon TL değerinde. Çatısı uzay çatı sistemi ile yapıldı ve tamamen deprem yönetmeliğine uygun bir bina. Bu günkü mevcut yönetmeliğe uygun, 1. derece depreme dayanıklı ve her türlü işleminde en yeni teknolojinin kullanıldığı bir bina. Buradan beklediğimiz gelir ise; şartnamede belirtildiği gibi 4 tane aynı blok için ortalama asgari bedel aylık 7 bin lira. Ortadaki plaza için de 9 bin lira. Tabi ihalede ne çıkacak, talep ne olacak bunları bilmiyoruz. İhaleden çıkacak sonucu bağlı bir geliri olacak. Eğer bu değerlerden giderse, toplam 40 bin lira civarında gelir bekliyoruz. Yıllık 480 bin lira gibi gelir sağlayacağını tahmin ediyoruz."dedi.

 

Başkan Tandoğan Taner yaptığı konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: "Bu yapıyı tamamen kooperatif imkânlarıyla yaptık. Tabi burası bir site. Sitelerde aidat ödeme zorunluluğu var. Üyelerimizi de bu aidat ödeme zorunluluğundan kurtaralım diye, daha sonra tabi bu kooperatifler Sanayi Bakanlığı"na borçlarını ödedikten sonra Bakanlığın bir sözleşmesi var, "İşletme Kooperatifleri Ana Sözleşmesi". Türkiye genelindeki kooperatiflerin tamamı ticari kooperatiflere dönüşüyor ve müşterek alanlardaki bu tür yerleri işleterek hem kooperatifin cari giderlerini karşılıyor, hem de artan miktar olursa o da üyelere kar payı olarak dağıtılıyor. Ama bu aşamada, kooperatifin trilyonları da olsa mevcut ana sözleşme nedeni ile kimseye bir kuruş verme olanağımız yok. Ana sözleşmemiz buna uygun değil. Ne zaman kooperatif yapısını değiştirir işletme kooperatifine dönerse, ondan sonra cari harcamalardan artan miktarı üyelerimize biz kar payı olarak dağıtacağız. Bizim hedefimiz bu."

  Sıradaki Haber: Ziraat Odasından Sigorta Uyarısı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)