Gazze Şeridi, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları altında büyük bir insani krizle karşı karşıya. 

Bu saldırılarda her saat 5 çocuğun hayatını kaybettiği, aynı zamanda ortalama 7 bebeğin bombalamalar arasında dünyaya geldiği ortaya çıktı. Gazze'deki hastanelerin durumu ise gün geçtikçe kötüleşiyor.

Çocuk katili İsrail'in Gazze Şeridi'ne 40 gündür sürdürdüğü saldırılarda 4 bin 710'u çocuk, 3 bin 160'ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldü.

16.11 gazze

Gazze'de Hastaneler Savaşın Gölgesinde

Gazze'deki Şifa Hastanesi başta olmak üzere birçok sağlık merkezi, İsrail'in sürdürdüğü saldırılar nedeniyle hizmet veremez hale geldi. Bu durum, hem yaralıların hem de doğum yapacak kadınların yaşamını doğrudan etkiliyor.

Gazze'deki Ölüm ve Yaşam Savaşı

Gazze hükümetine göre, saldırılar nedeniyle 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti, bu kişilerin büyük bir kısmı çocuk ve kadın. Save The Children'ın raporuna göre, Gazze'de ölen çocuk sayısı son üç yılda dünya genelinde yaşanan çatışmalarda ölen çocuk sayısından daha fazla.

gazze filistin cocuk (1)

Doğum ve Sağlık Krizi

Save The Children'ın belirttiğine göre, Gazze'de bu yıl 66 bin bebeğin doğması bekleniyor. Ancak temiz su, gıda ve ilaç kıtlığı, sağlık tesislerinin saldırı altında olması gibi faktörler, hamile kadınlar ve yeni doğanlar için ciddi riskler oluşturuyor.

Gazze'de Günlük Yaşam ve Sağlık Durumu

"Gazze'de ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor. 1,5 milyon kişi yerinden edildi ve sığınabilecekleri bir yer arıyor. Ama hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil." - DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

gazze filistin cocuk (3)

Yıkımın Ortasında Yaşam Mücadelesi: Enkazdan Yükselen Umutlar Yıkımın Ortasında Yaşam Mücadelesi: Enkazdan Yükselen Umutlar

UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazze'deki durumu "çocuklar için mezarlığa dönüşüyor" şeklinde tanımlıyor ve acil ateşkes çağrısında bulunuyor. Gazze'de artan çocuk ölümleri ve sağlık hizmetlerinin erişilemez hale gelmesi uluslararası toplumu endişelendiriyor.

Gazze'de yaşanan bu trajedi, sadece bölgede yaşayan insanları değil, tüm dünyayı derinden etkiliyor. İnsanlık dramının bu boyutları, uluslararası toplumun acil müdahalesini gerektiriyor.

gazze filistin cocuk (4)

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:

https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G

KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?

Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.

Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;

0532 696 30 57