Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı verilere göre finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya kıyasla 15.7 puanlık bir düşüşle 152.5 seviyesine geriledi.

FHGE'nin Azalış Sebepleri

Finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluşun değerlendirmeleri sonucunda, son üç ayın iş durumu, hizmet talebi ve gelecek üç aydaki beklentilerin FHGE üzerinde azalış yönünde etkili olduğu ortaya çıktı.

İş Durumu ve Talep Değerlendirmesi

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin son değerlendirmelere bakıldığında, son üç ayda iş durumunun iyileşme eğiliminde zayıfladığı ve hizmet talebinin de aynı yönde ilerlediği görülmekte.

İstihdam Değerlendirmesi

Son üç ayda istihdam artışı bildirenlerin sayısının azalması, gelecek üç ayda ise artış beklentisinin güçlenmesi dikkat çekiyor.

Kârlılıkta Pozitif Beklenti

Kârlılıkla ilgili değerlendirmelerde, son üç aydaki artış beklentisi ile gelecek üç ayda da artış olacağı yönündeki beklentilerin öne çıktığı gözlemleniyor.

Dolar Güne Nasıl Başladı Dolar Güne Nasıl Başladı

Rekabet Gücü Değerlendirmesi

Yurt içi piyasalardaki rekabet gücü beklentileri zayıflarken, yurt dışı piyasalarda, özellikle AB içi ve AB dışı piyasalarda, rekabet gücünün artış eğiliminde olduğu belirlendi.