Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Eğitim sisteminde köklü bir değişiklik geliyor

2024 ve 2025 yılı eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlayacak olan yeni müfredat, eğitimde önemli dönüşümleriyle birlikte getirmiş olacak. Yeni müfredat Aralık ayından itibaren bakanlık tarafından açıklanacak, değişiklik nasıl olacak?

Eğitim sisteminde köklü bir değişiklik geliyor

TÜM DERS İÇERİKLERİNDE GÜNCELLEME YAPILACAK

Eğitim sisteminde köklü bir değişiklik geliyor

Müfredat değişikliği kapsamında sadece temel dersler değil seçmeli olan derslerin içeriklerinde güncelleme yapılacak. Aynı zamanda temel derslere yeni girecek konular üzerinden hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. 

Eklenecek konular veya müfredattan çıkarılacak olan konular da yeni eğitim programında olacak. Burada güncellemelerin yanı sıra güncel konu ve meseleler müfredat kapsamına alınmış olacak.

1.SINIFTAN 12.SINIFA KADAR EĞİTİM PROGRAMI DEĞİŞİYOR

Son olarak, müfredatları geliştirme, yenileme ve güncelleme çalışmalarıyla birlikte 2005 yılında başlamış, 2015 ve 2016 yılı eğitim öğretim yılında 51 programda gerçekleştirilmişti.

Meteoroloji uyarmaya devam ediyor: Kış geldi dayandı kapıya Meteoroloji uyarmaya devam ediyor: Kış geldi dayandı kapıya

2017 yılında yapılan müfredat değişikliği ile birlikte bakanlık 1 ay internet sitesi üzerinden yeni müfredatı askıya almış ve görüş ve önerileri toplamıştı. O döneme ait uygulanan müfredat değişikliğinde, 1-5 ve 9. sınıflar uygulamaya konulmuştu, 1 yıl sonra bütün sınıflarda müfredat değişikliği uygulanmıştı.

Yeni eğitim müfredatı Aralık ayından itibaren açıklanacak olup 2024 ve 2025 eğitim öğretim yılında kademeli olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.