Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesine katılmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a gidiyor. Zirvede üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile ortak oturumlara katılacak olan Erdoğan, aynı zamanda ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

Zirvenin ilk günü olan 9 Temmuz’da, NATO’nun 75’inci yıl dönümü anma programı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu programda yer alacak. Çarşamba günü ise 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak olan Erdoğan, akşamında ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde diğer liderlerle buluşacak.

Erdoğan NATO Liderleriyle Görüşecek

Liderler, Perşembe günü NATO-Ukrayna Konseyi toplantısı için bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirecek. Erdoğan’ın, İsrail'in Gazze'deki katliamının durdurulması için atılacak adımları da gündeme getirmesi bekleniyor.

Erdoğan, Washington’dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyecek.

Üye Ülkeler Savunma Tedbirlerini Görüşecek

NATO’nun bu yılki zirvesinde ittifak üyeleri, güvenlik konusunu ele alacak. Soğuk savaş döneminden bu yana dünyanın en büyük güvenlik sınamalarıyla karşı karşıya olduğu bu dönemde, üye ülkeler savunma tedbirlerini tartışacak.

Terörle Mücadele Gündemde

İletişim Başkanlığı, sosyal medya hesabından zirve ile ilgili yaptığı paylaşımda, "NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümüne tekabül eden zirvede; ittifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın, caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri ile Ukrayna’daki durum ve bu ülkeye yönelik destek hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır. Terörle mücadele konusunda atılan adımlar da zirve gündeminde yer alacaktır" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, "NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda’nın liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı ve Avrupa Birliği temsilcileri de ilgili oturumlara iştirak edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve marjında katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri öngörülmektedir" açıklaması yapıldı.

Kaynak: trthaber.com