Küba‘da zorlu ekonomik koşullar beraberinde bir dizi yeni sınırlamayı da getirdi.

Kurumların ATM kullanımına yasak gelirken, nakit işlemler sınırlandırıldı. Düzenlemeler Perşembe günü yürürlüğe girdi. Resmi medya, nakit işlemlerini 5000 peso ile sınırlandırdıklarını ve altı ay içinde kademeli olarak uygulanacaklarını söyledi.

Reuters‘ın haberine göre hükümet doları 24 pesoya, belirli şirketler, turistler ve bölge sakinleri için ise 120 pesoya sabitlemiş durumda. Dolar şu anda kayıt dışı piyasada 230 peso ediyor. Perşembe günü resmi medyada yayınlanan bir açıklamaya göre komünist yetkililer, ülkede “bankacılığı” teşvik etmek ve “elektronik ödemelerin” kullanımını teşvik etmek için bir dizi önlem alarak, hükümetin bu yıl şu ana kadar yüzde 45 olarak açıkladığı hızla yükselen enflasyonu frenlemeye ve pesonun değer kaybını kontrol altına almaya çalışıyor.

Enflasyon açıklanan verilerin çok üzerinde

Artan Maliyetler Tavuğu zam şampiyonu yaptı Artan Maliyetler Tavuğu zam şampiyonu yaptı

Hükümete göre enflasyon geçen yıl yüzde 39, 2021’de ise yüzde 70’in üzerinde gerçekleşti. Birçok ekonomist bu rakamların kayıt dışı piyasadaki balonlaşmayı yeterince hesaba katmadığı için oranı olduğundan düşük gösterdiğini söylüyor.

Ekonomi Bakanı Alejandro Gil geçen ayın sonlarında gayrisafi yurtiçi hasılanın yılın ilk yarısında yüzde 1,8 büyüdüğünü, ancak 2019’da salgın öncesi seviyelerin yüzde 8 puan altında kaldığını belirtti. Gil, bunun da gıda, ilaç, yakıt ve diğer temel mallarda kıtlığa ve mevcut olduklarında satın almak için uzun kuyruklara neden olduğunu söyledi.

ATM’lerde nakit krizi

Kriz, devlet tarafından işletilen bankacılık sistemine olan güvenin azalmasına yol açarak, işletmelerin ATM’leri kullanması nedeniyle bazı ATM’lerde nakit sıkıntısı yaşanmasına ve vatandaşların zor durumda kalmasına neden oldu.