Ev ve Bahçelerde Haşere Kontrolü Nasıl Yapılmalı?

Yaz Aylarında Artan Haşere Tehlikesine Dikkat!

Veteriner Hekim Serkan Eroğlu, özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte ev ve çevresinde sıklıkla rastlanan yılan, akrep, sarıkız, kene ve sivrisinek gibi canlıların aktivitesinin arttığını belirtti. Eroğlu, bağ evleri ve müstakil evlerde yaşayan vatandaşların kış aylarında biriken yaprak ve atıkları temizlemeleri gerektiğine dikkat çekti:

Aşırı sıcaklarda yılan, akrep, sarıkız, kene ve sivrisinek gibi canlılar uyanmaya başlar. Bununla birlikte insan sağlığı için de tehlikeli durumlar da oluşmaya başlar. Özellikle keneler ve sivrisinekler olsun. Artık yaz aylarında müstakil bağ evlerimizde yaşıyoruz. Tabi ki kış dönemi boyunca oradaki karların altında kalmış olan ağaçların yapraklarının dökülmesi ile o yaprakların altında kış uykusuna yatan akrep olabilir, çıyan olabilir veya sarıkız dediğimiz canlılar aktif hale geliyorlar. Şimdi kırsalda olan vatandaşlarımızın evlerinde düzenlemeler yapmaları gerekiyor. Bu bodrumda olsun veya bahçeli yerlerdeki bu birikintileri ya da atık otları düzenli bir şekilde temizleyecekler hatta bir takım ilaçlamalarla da evlerinin etrafını ilaçlayacaklar. Çünkü bu canlıların ısırmaları veya sokmalarına maruz kalmamak için dikkatli olmaları gerekiyor. Mesire alanında bir yeşillikte veya bir su kenarında piknik yapacak vatandaşlarımız ise çizme gibi şeyler giymeliler. Özellikle buralarda dolaşırken, çünkü otların arasındaki yılan olsun veya başka canlıları tam olarak göremedikleri için bu şekilde önlem alabilirler. Sonuç olarak bu bölgeler o canlıların yaşam alanı ve biz onların yaşam alanlarına girmiş oluyoruz

Genc Gazete Yilan Yilanlar Cevre (1)-1

Piknik ve Mesire Alanları için Önlemler

Serkan Eroğlu, piknik yapacak vatandaşların özellikle yeşil alanlar ve su kenarları gibi bölgelerde dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu tür alanlarda ayak koruması olarak kalın çizmeler giyilmesinin önemine değindi:

“Piknik yapacak vatandaşlarımızın, özellikle çimenlerin yanında oturmamaları ve koruyucu önlemler alarak, açık renkli kıyafetler giymeleri önerilir. Açık renkli kıyafetler, kene gibi canlıların fark edilmesini kolaylaştırır.”
havaların ısınmış olması ile birlikte keneler birçok hastalığı nakleden canlılardır. En başta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını. Vatandaşlarımızın özellikle mesire alanlarına gittiklerinde, bu hayvanların mera dediğimiz yayılım alanlarından uzak yerlerde piknik yapmaları vatandaşlarımız için daha sağlıklı olur. Bu keneleri uzaklaştırıcı veya kovucu spreyler ya da onun dışında ilaçlarda kullanabilirler. Piknik yapacaklar ise çimenlerin yanına oturmadan ziyade ayaklarına kalın bir çizme ve ya poşet gibi koruyucu galoşlardan giyebilirler. Açık renkli kıyafetler giymeleri daha uygun olur. Çünkü siyah renkli, yassı bir yapıda oldukları için açık renkli kıyafetlerde bu hayvanları görmemiz daha rahat olur. Eğer ki vatandaşlarımız kene ısırmasına maruz kalmışlar ise öncelikle en yakın bir sağlık ocağına gitmeleri, kendilerinin çıkarmamaları gerekiyor. Doktor kontrolünde kenelerin çıkarılması gerekiyor. Piknik alanlarını gayet iyi seçmeliler. Buna istinaden de aktif olan keneler insanların üzerine ya da koyun, keçi veya büyükbaş gibi hayvanlara, sokak hayvanlarına, evcil hayvanlarımızın üzerine de yapışabilirler. Bu durumda da dikkatli olmamız gerekiyor. Mera alanlarından veya piknik alanlarından döndükten sonra sürekli kontrollerimizi yapmamız gerekiyor.”

Genç Agzete Yilan Ve Kedi (2)

Kene Tehlikesine Karşı Alınacak Tedbirler

Kenelerin taşıdığı hastalıklar konusunda da uyarılarda bulunan Eroğlu, özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıkları taşıyabilen kenelere karşı vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Kene ısırığına maruz kalındığında yapılması gerekenler hakkında da bilgi verdi:

“Eğer vatandaşlarımız kene ısırmasına maruz kalırlarsa, en yakın sağlık ocağına giderek, keneleri doktor kontrolünde çıkarttırmaları önemlidir. Ayrıca mera alanlarından veya piknik alanlarından döndükten sonra yapılan kontroller de büyük önem taşır.”

Genc Gazete Hasere Ilaclama

Kaynak: Haber Merkezi