Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu liderliğinde gerçekleşen akılcı antibiyotik kullanım, 2011 yılından beri antibiyotik tüketiminde yüzde 19'luk bir azalmayı beraberinde getirdi.

Antibiyotik kullanımında şaşırtıcı gelişmeler yaşandı

DSÖ tarafından vurguladığı gibi, antibiyotik direnci küresel bir sorun haline gelmiş olurken, Türkiye'nin bu alandaki başarıları bir kez daha dikkat çekti.

Antibiyotik kullanımında şaşırtıcı gelişmeler yaşandı

Cevizli Su İçmek: Canan Karatay Açıkladı! Meğer Yanlış Biliniyormuş Cevizli Su İçmek: Canan Karatay Açıkladı! Meğer Yanlış Biliniyormuş

18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası'nda elde edilen son bilgilere göre, antimikrobiyal direnç, dünya genelinde her yıl 700 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor.

Antibiyotik kullanımında şaşırtıcı gelişmeler yaşandı

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı TİTCK öncülüğünde gerçekleşen programlarla akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına odaklanılıyor.

Antibiyotik kullanımında şaşırtıcı gelişmeler yaşandı

Uygulanan bilgilendirme broşürleri, hekimlere yönelik eğitim çalışmaları ve toplumsal farkındalığı daha çok artırmaya dönük etkinliklerle birlikte Türkiye'de antibiyotik tüketimi önemli ölçüde azalmış durumda. 

TİTCK verilerine göre, 1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketimi, 2011 yılında 42,2 birimken, 2022 yılından itibaren 34,2 birime geriledi.

Buna ek olarak, antibiyotiklerin doğru kullanımının vurgulanmasına yönelik olarak gereksiz tüketimin önlenmesine, gelecek yıllarda bu oran daha da aşağıya doğru düşürülmesi hedefleniyor.

Uzmanlar, antibiyotiklerin sadece hekim tavsiyesiyle birlikte, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gerektiğine vurgu yaparken, Türkiye'nin bu alandaki çabalarının uluslararası düzeyde örnek teşkil ettiğini söylüyorlar.

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:
https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G
KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?
Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.
Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;
0532 696 30 57