Ortadoğu'da yaşanan İsrail-Hamas gerilimi, altın piyasalarını yakından etkiliyor. Yatırımcıların bu gerilimin daha geniş bir çatışmaya dönüşme endişesiyle altına yönlendiklerini görüyoruz. Altın fiyatlarındaki son dalgalanmalar ne anlama geliyor?

Altın Fiyatlarındaki Son Durum

Gram altın, gerilimin artmasıyla birlikte yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü bir varlık olmaya devam ediyor. Güne yükselişle başlayan gram altın, 1.785 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 3.016 liradan, Cumhuriyet altını ise 12.408 liradan satışta.

Ons Altında Son Durum

Ons altın fiyatı da yükselişte. Şu an itibarıyla yüzde 0,2 primle 1.974 dolar seviyesinde bulunuyor.

Piyasa Analizleri

Analistler, Ortadoğu'daki haber akışının altın talebi üzerinde etkili olmaya devam edeceğini belirtiyor. Ayrıca, tahvil piyasalarındaki hareketlerin yatırımcıların odağında olduğunu, imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına dair haber akışının da yakından takip edileceğini ifade ediyorlar.

Altın Yatırımcıları Bu Haber Karşısında Rotasını Şaşırdı! Almak mı Yoksa Satmak mı Mantıklı Altın Yatırımcıları Bu Haber Karşısında Rotasını Şaşırdı! Almak mı Yoksa Satmak mı Mantıklı

Teknik Değerlendirme

Teknik açıdan, ons altında 2.000 ve 2.020 seviyeleri direnç olarak, 1.970 ve 1.950 puan seviyeleri ise destek konumunda bulunuyor.