Altın fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Ons altında dolar kaynaklı gerileme yaşanırken, gram altın tarafında sınırlı yükselişler yaşanıyor.

altın 16hzr

Enflasyon rakamları ile birlikte yönünü yukarıya çeviren gram altında baskı sürüyor. Analistler, büyük değişim için yeni tarihe işaret ederek ve altını olanları uyardı. Şimdi gözler ABD tarafından gelecek tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

altin-dolar-elhN_cover

Altın fiyatlarında temkinli seyir devam ediyor. Doların diğer ülke para birimleri karşısında düşmesi ons altını fiyatlarken, iyimser hava altını baskı altında bırakıyor.

Ons altında yaşanan düşüş sonrası gram altındaki kısmi yükselişlere neden oluyor. Gram altın 1.678 lira seviyelerine kadar geriledi. Yatırımcılar altın fiyatlarındaki düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ederken analistler, tarih vererek uyardı.

DOLAR KAYNAKLI FİYATLAMA GÖRÜLÜYOR

altın2

Doların diğer para birimleri karşısında güçlenmesi ile gram altındaki düşüş devam ederken uzmanlar bu geri çekilmenin bir alım fırsatı olarak görülebileceğini ifade ediyor. Altın fiyatlarında sert düşüşlerin olmayacağını ifade eden uzmanlar, orta ve uzun vadeli yatırımcıların bu geri çekilmeleri değerlendirebileceğini söylüyor.

Analist Yalaz Özkanlı altın piyasası ile ilgili tahminlerini paylaştı. Özkanlı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Altın fiyatlarında, yönü, ağırlıklı olarak ABD getiri beklentileri belirlemeyi sürdürüyor. Bu süreçte, ABD’den gelecek ISM ve fabrika siparişleri verileri ile özellikle Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecek. Tarım dışı istihdam için piyasa beklentisi, ABD ekonomisinin 200.000 adet yeni iş yaratmış olması yönünde, ancak açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin güçlü gelmesi, Cuma günü için olumlu sürpriz ihtimalini artırmış oldu. Güçlü bir veri, ‘getiri eğrisi’nin kısa vadelerde yükselmesine neden olarak, Dolar’da güçlenme eğilimini destekleyecek ve altın açısından olumsuz olacaktır.”

ONS VE GRAM ALTIN NE KADAR?

çeyrek altın

Altın ons başına 1.934 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise 1.679 TL seviyesinde seyrediyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

1.679,22 liradan alınan 24 Ayar külçe altın (Gram altın) 1.679,48 liradan, 10.970,00 liradan alınan Cumhuriyet altını 11.046,00 liradan satılıyor.

TAM ALTIN NE KADAR?

altın1

Ünlü Şirket, 74 Yıllık Borsa Geçmişini Sona Erdirmeye Hazırlanıyor Ünlü Şirket, 74 Yıllık Borsa Geçmişini Sona Erdirmeye Hazırlanıyor

10.816,06 liradan alınan tam altın 11.026,49 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

2.743,00 liradan alınan çeyrek altın 2.773,00 liradan ve 5.489,00 liradan alınan yarım altın 5.549,00 liradan satılıyor.

EDİTÖR: Özkan Duran