Al-Sat’çı olarak bilinen kişilerin çekilmesiyle piyasada normalleşme işaretleri artarken, ağustos sonu itibarıyla sıfır araç alaca ulaşmak daha da kolaylaştı. Ancak, matrah dilimlerinin güncellenmemesi nedeniyle satılan tüm otomobillerin yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesi, sürekli artan fiyatlar ve krediye ulaşımda yaşanan zorluklar ihtiyaç amaçlı otomobil satın almak isteyenlerin karşısındaki en büyük engel olarak öne çıkıyor. Sektör temsilcileri ise, yılın son çeyreğinde markaların “kampanya” dönemine başlayabileceğini belirtiyor. 

BİR MİLYON KOŞUSU

İkinci Elde 'Soğuk Kış' Başlıyor: Fiyatlar Yüzde 25 Düşecek! İkinci Elde 'Soğuk Kış' Başlıyor: Fiyatlar Yüzde 25 Düşecek!

Bakanlığın uyguladığı yüksek cezalar doğrultusunda “al-satçı” olarak bilinen kişilerin çekildiğini belirten Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, “Sıfırda araç bulunabilirliği toparlandı. İkinci elde fiyatlar dengelenmeye devam ediyor. Kişisel görüşüm yılın son çeyreğinde filolar ellerindeki eski araçları değiştirecek yani talep perakendeden çok filo tarafında olacak. Filoların eski araçlarını değiştirmesi de ikinci el araçta fiyatların dengellenmesine yardımcı olacak. Ağustos ayı için pazar beklentimiz 70-80 bin adet aralığında. Yıl sonunda ise satışlar muhtemelen bir milyon adede ulaşacaktır” dedi.