Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak verilecek toplam 5000 TL emekli ikramiyesi ne zaman verilecek? İki maaş alanlara ödeme nasıl yapılacak?

100. yıla özel 5000 TL emekli ikramiyesi ne zaman?

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını kutlamak için özel bir jest olarak duyurulan bu ikramiye, emekliler arasında büyük heyecan yarattı.

100. yıla özel 5000 TL emekli ikramiyesi ne zaman?

Motorin fiyatlarında indirim: Güncel akaryakıt fiyatları Motorin fiyatlarında indirim: Güncel akaryakıt fiyatları

Erdoğan müjdeyi şu sözlerle duyurdu "Emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere toplam 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık."

100. yıla özel 5000 TL emekli ikramiyesi ne zaman?

Yapılan açıklamalara göre toplam 5 bin TL emekli ikramiye ödemelerinin Kasım ayının ilk iki haftasından itibaren hesaplara geçmesi bekleniyor.

Emekli ikramiye ödemesi tek seferlik olmak üzere bu yıla özgü olarak ödenecek. İkramiye çalışan emeklilere verilmeyecek. SGK'dan aldığı emekli maaş dışında çalışmasından dolayı herhangi bir geliri olmayanlar bu ikramiyeyi alabilecekler.

Dul olup çocuğu olmayanların % 75, dul olup çocuğu olanların % 50, yetim olanların % 25 oranında ikramiyeden faydalanması bekleniyor.

Emekli aylığı olan ve yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) almakta olan kişiler 5 bin liralık ödemeden yararlanacak.

SGK'dan aylık almakta olan şehit yakınları olmak üzere, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bunların hak sahipleri ödemeden yararlanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan birden çok emekli aylığı alanlara  sadece en yüksek ödemeye hak kazandıkları tek dosya üzerinden toplam 5000 liralık ödeme yapılacak. 

Örneğin kendisi emekli olan ve aynı zamanda dul aylığı alan kişiye, sadece kendi emekliliğinden dolayı toplam 5000 TL ödenecek.

Ölen eşinden dolayı yüzde 50 oranda aylık bağlanmış bir kadın aynı zamanda babasından dolayı yüzde 25 oranda yetim aylığı alıyorsa, sadece eşinin aylığındaki oran üzerinden 2.500 TL alacak.