‘Konkordato’ verdiler

09 Ekim 2018 / Salı 17:38:18

Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl’deki bazı firmaların konkordato talebinde bulunduğu öğrenilirken; İnegöl’de 3 şirket için konkordato ilan edildiği bildirildi. Ayrıca daha önce konkordato ilan eden İnegöllü 2 şirket için de 2 aylık ek süre hakkı verildi.

2018 yılı Mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ kapsamında uygulanan değişiklikler sonrasında ‘iflas erteleme’ yerini konkordatoya bıraktı. Bunun üzerine son dönemde farklı sektörlerden birçok firma ‘konkordato’ başvurusu ile gündeme gelmeye başladı. Konkordato; borçlarını ödeyemeyen şirketlerin yada gerçek kişilerin alacaklılar ile borçların yeniden yapılandırma sürecini kapsıyor. İnegöl Asliye Hukuk Mahkemesi verilerine göre; İnegöl'de 3 şirket için konkordato ilan edildi. Daha önce konkordato ilan eden İnegöllü 2 şirket için de 2 aylık ek süre hakkı verildi. Bu arada kentteki bir tekstil şirketine de 3 aylık konkordato mühleti verilmişti.

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, mali durumu bozulan şirketlerin borçlarını yeniden yapılandırmak üzere kullandıkları hukuki bir yöntem. Şirketlerin, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödeyeceğine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkeme tarafından onaylanan anlaşma da denebilir. Konkordato ilan eden şirketlere, alacaklılar haciz işlemi yapamıyor, bankalar kredilerini isteyemiyor, ipotekler satışa çıkarılamıyor ve devlet bir çeşit geçici koruma sağlamış oluyor. Konkordato, borçlu şirketlerin finansal durumunu düzeltip iflastan kurtulmasını ve alacaklıların da belli bir vadeyle alacaklarını temin etmelerini amaçlıyor.

Toplam 0 Yorum Yapıldı
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gencgazete.net sorumlu tutulamaz.


SabahÖğleİkindiAkşamYatsı
Nöbetçi Eczaneler

Deva Eczanesi

Süleymaniye Mah. Gönülaçan Sok. No: 5/B

Telefon:711 9111

Nöbet Saati:18:30-08:30

Çınaraltı Eczanesi

Süleymaniye Mah. Destan Sok. Özel Aritmi Hast. Acil Karşısı

Telefon:715 1092

Nöbet Saati:18:30-01:00